Vipbakim

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri

Cilt neden yaşlanır? Cilt yaşa bağlı olarak değişse de düzenli olarak bakım yapmayan kişilerde de yaşa bağlı olmaksızın cilt yıpranıp diriliğini kaybedebilir. Cildin mat bir görüntüye kavuşması ve sarkmasının kısacası cilt yaşlanmasının nedenleri Vipbakim.net farkıyla sizlerle.

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?

  1. Cilt yaşlanmasının ilk nedeni zamandır. Yaşa bağlı olan bu yaşlanma ile cilt hücreleri ölmeye başlar. Belli bir yaştan sonra cilt kendini yenileyemez.
  2. Güneşten gelen zararlı ışınlar cildin yaşlanmasına neden olur. Cildi koruyan tabaka güneş kremi kullanılmadığı zamanlarda hızlı şekilde yıkıma uğrar.
  3. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar cildin yaşlanmasına neden olur. Dolaşım hızını yavaşlatan zararlı alışkanlıklar cildin hızlı şekilde yaşlanmasına neden olur.
  4. Aşırı makyaj yapma ve cildin hava almasını engellemek cilt yaşlanmasının nedenlerinden biridir. Cilt gözenekleri açık olmadığı sürece cildin hava alması zorlaşır. Bu nedenle cilt yaşlanmaya ve yıpranmaya yüz tutar.
  5. Mevsim geçişlerinin cildi yaşlandırdığı bilinmektedir. Hava değişimleri rüzgarlı ve çok sıcak havanın cildi yaşlandırma sürecine etkisi büyüktür.
  6. Beslenme faktörü de cildin yaşlanmasını hızlandırır. Gerekli vitaminler alınmadığı takdirde cilt sıkılığını kaybeder ve kolajen üretimi durur.
  7. Stresli yaşam koşulları cildin yaşlanmasına neden olur. Stresin vücudun işleyişini etkilediği gerçeğini cildinize bakarak anlayabilirsiniz. Sağlıklı düşünen bireylerde cilt daha diri ve sıkıdır.
  8. Nem eksikliği cilt yaşlanmasının en belirgin nedenlerindendir. Cilde ihtiyacı olduğu ölçüde krem sürmek ve cilt bariyerini korumak yaşlanmayı azaltır.
  9. Yatma alışkanlıkları cildin yaşlanmasına neden olur. Yüz üstü yatan kişilerde daha fazla kırışıklık oluşur. Bu nedenle sırt üstü yatmak cildin yerçekimine karşı koyması için en ideal yatış şeklidir.
  10. Yaptığınız mimikler cildin yaşlanmasını hızlandırır. Mimikler ilk olarak göz çevresinde, kaş ortasında ve ağız çevresinde ortaya çıkar. Bu nedenle cilt daha erken yaşlanmaya başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.