Vipbakim

Cımbızla Tüy Almak Zararlı Mıdır?

Cımbızla Tüy Almak Zararlı Mıdır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan cımbızın zaman zaman zararlı olduğu ifade edilmektedir. Genelde kaş ve bıyık bölgesindeki kılların alınmasını sağlayan cımbız aynı zamanda koltuk altı ve genital bölgedeki kıllardan kurtulmak için de tercih edilmektedir. Peki cımbızla tüy almak zararlı mıdır? Bu sorunun cevabı aslında tüyü aldığınız yere göre değişiyor.

 Cımbızla Tüy Alırken Bilinmesi Gerekenler

Uzmanlar cımbızla tüy alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

  • Küçük bölgelerde cımbızı tercih edin,
  • Kaşları alırken tüylerin çıkış yönünde alın,
  • İnce tüyler kalınlaşabilir bu yüzden dikkatli olun,
  • Kızarıklık ve tahrişin artmaması için cildiniz soyulurken ya da adet döneminde uygulama yapmayın.

Cımbızla tüy alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, tüylerin kalınlaşma riskinin olduğunun bilinmelisidir. Bu yüzden kaç dışındaki bölgelerde komple almamayı tercih edebilirsiniz. Cımbızla tüy almak maliyetsizdir ama çok fazla tüy olan bölgelerde tüylerin alınmaya çalışılması zararlı olabilir ve zaman kaybına neden olabilir.

Cımbız Nerelerde Kullanılmalı?

Epilasyondan sonra bazen bir iki tüyün kaldığı görülür bu durumda hemen cımbızdan yararlanabilirsiniz. Ama sadece bikini bölgenizi bu aletle almaya kalkarsanız başarılı olmayacağınızı garanti edebiliriz. Zaman kaybı yaşatan ve acıya neden olan bu işlem yerine daha kolay olan epilasyon yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir.

Cımbız Temizliği

Cımbız kullanıldıktan sonra kolonyalı mendil ya da kolonyayla temizlenmelidir. Başkasının kullandığı cımbızı kullanmanız tavsiye edilmezken, bu durum söz konusu olursa iyice temizlenerek kullanılması gerekmektedir.

 Yüzdeki Tüylerde Cımbız Kullanımı

 Yüzdeki tüyler için cımbız kullanmak son derece gereksizdir. Bunun için en iyi yöntem iğneli epilasyondur. Çünkü sonuçlar kalıcıdır. Ancak diğer yöntemlerin tercih edilmesi hem yüzünüzde hasara neden olur hem de canınızı yakmaktan öteye gitmez. İlk zamanlar acısı fazla olsa da Emla krem şeklindeki krem çeşitleri kullanılarak yüzdeki tüylerin acısız biçimde alınması mümkün olabilir. Yüzdeki tüyler için kullanılan epilasyon yöntemleri ile cildinizdeki lekeleri de kısmen tedavi edilmiş olacaktır. Özellikle lazer epilasyon daha pürüzsüz bir cildin oluşmasını kolaylaştırdığı için bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.