Deniz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan deniz, hem ferahlatıcı hem de rahatlatıcı etkiye sahiptir. Üstelik içeriğindeki bileşenler ile şifa niyetine eski çağlardan beri kullanılagelmiştir. Deniz suyunun cilde etkisi bugüne dek oldukça merak edilmiş ve yapılan çalışmalar sonucunda cilde ve insan vücuduna faydalı olduğu saptanmıştır.

Deniz Suyu Hangi Mineralleri İçerir?

Deniz suyunun içeriğinde kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat gibi pek çok yararlı mineral bulunmaktadır. Özellikle çocukların deniz suyundan bol bol faydalanması gelişimleri açısından destekleyici bir nitelik taşımaktadır.

Deniz Suyunun Özellikleri Nelerdir?

Deniz suyu cilt hasarlarına, yaralara, alerjik reaksiyonlara iyi geldiği gibi egzama ve sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir. Saç sağlığında etkilidir, saç kepeklenmesini ve yağlanmasını önler. Sivilce ve akneleri kurutucu özelliğe de sahiptir ayrıca siyah noktaları temizler, cildi yeniler. Özellikle deniz suyu içindeki potasyum klorür sayesinde cildin esnekliğinde artış ve gençleşme hissi görülmektedir.

Bunlar deniz suyunun cilde etkisidir.

Yalnızca fiziksel değil ruhsal rahatsızlıklara olan olumlu etkisinden de bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz. Depresyon, ruhsal bozukluklar, asabiye gibi rahatsızlıkların, deniz suyunda bulunan lityum, magnezyum gibi elementler sayesinde iyileşme süreci hızlanır. Tuzlu su rahatlatıcı olduğundan iç ferahlığı ve huzur sağlamaktadır.

Tatile gittiğimizde aşırı derecede güneşe maruz kaldığımızdan, cildimizde yanıklar oluşabilmektedir. Güneşin etkisiyle üst derinin kuruyup sertleşmesi sonucu akne artışı görülebilir. Bu yüzden deniz suyundan oldukça istifade edilmeli fakat deniz sonrası klorsuz su ile cilt durulanmalıdır.

Deniz Suyunun Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Deniz suyunun olumlu etkilerinin yanında elbette olumsuz etkileri de mevcuttur. Denizden çıkar çıkmaz durulanmadan güneşlenmek cilt lekelerini ve ciltte hissedilen kuruluğu artıracaktır. Bu da yaşlanmaya yol açar. Fazla güneş ışığı ayrıca cildin esnekliğini kaybetmesine yol açabilir. Ayrıca bazı kronik rahatsızlıklar da görülebilir, sedef hastalığı gibi.

Bu nedenlerle denizden çıktıktan sonra derhal durulanmalı ve güneş koruyuculu tonikler ile kremler kullanarak güneşin etkisini azaltmalısınız. Bunun yanında bol su tüketimi de cildi besleyerek canlanmasına ve nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır.

Yaz günlerinde güneşe aşırı maruz kalan saçlar deni tuzu ile daha da hassas bir hale gelir, bu nedenle denizden çıktıktan sonra tuzlu şekilde güneşin altında kalmamaya özen göstermeniz çok önemlidir. Ya da saç bonesi kullanabilirsiniz, fakat bu durumda denizin minerallerinin saçınıza etki etmesini de engellemiş olursunuz.

Ayrıca saçta ve saç derisinde oluşan hasarı önlemek adına tatiliniz bittiğinde protein içerikli besleyici şampuanlar kullanabilir, doğal saç maskelerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle zeytinyağı ve badem yağı saç onarımı noktasında size çok yardımcı olacaktır.

Unutmayın, denize girmeseniz bile deniz havasının ruha iyi gelen bir etkisi vardır. Yalnızca ayaklarınızı soktuğunuzda bile tuzlu su rahatlatıcıdır ve bu nedenle negatif yüklerinizden sizi arındırır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top