Derin Gözeneklerden Kurtulma Yolları

Genetik faktörelere ya da güneş ışınları, dengesiz beslenme, zararlı madde kullanımı ve yetersiz cilt bakımı gibi değiştirilebilir faktörlere bağlı olarak, açık ve büyük gözeneklere sahip olabilirsiniz. Ayrıca derin gözenekler, hamilelikte salgılanan bazı hormonlar sebebiyle de oluşabilir. Derin gözenekler cildimizde hiç de estetik olmayan bir görüntüye sebep olur. İri gözenekler, eğer yeterli cilt bakımı yapılmazsa daha da genişler, akne ve siyah nokta gibi bazı cilt problemlerine de yol açabilir. Aslında düzenli bakım ve belli reçetelerle bu problemdenin önüne geçmek ya da bundan kurtulmak hiç zor değil!

Cilt Gözeneklerini Küçültmenin Yolları

  • Peeling: Düzenli olarak haftada 1 kez yapılan peeling, özellikle kendini yenileme işlemi yavaş ilerleyen ciltler için mucizevi bir gözenek küçültme çözümüdür. Yapacağınız peeling ile üzerindeki yağı, makyaj kalıntılarını ve ölü deriyi cildinizden atacak, nefes almakta zorlanan ve gözenekleri büyüyen cildinize nefes aldıracaksınız. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz bir peeling maskesi, cilt üzerindeki derin gözenekleri küçültme ve cildi yenileme konusunda en büyük yardımcınız olacak
  • Cilt Temizliği: Gün içinde cildimizin maruz kaldığı kirli hava ve toz yığını, etkili bir cilt temizliği yapılmadığı takdirde, cildimizin üst derisine yapışıp kalacaktır. Bu durum da cildin nefes alamamasına ve dolayısıyla, nefes alamayan cildin gözeneklerinin büyüyüp genişlemesine sebep olacaktır. Üstelik yüzümüze yapışan tüm o toz ve kir, gözeneklerimizin içine girerek siyah nokta ve sivilce oluşumuna bile sebep olabilir. Bu yüzden cilt bakımı rutini olarak, günlük cilt temizliğini kesinlikle es geçmememiz gerekir. Sabah ve akşam cildimize uygun bir temizleyici jel yardımıyla cildimizi temizlemeli ve ardından yine uygun bir tonikle cildimizi rahatlatmalıyız. Tonik kullanımı, aynı zamanda makyaj temizliğinden sonra, ciltte kalan makyaj kalıntılarını temizler ve cildi ferahlatır.
  • Buhar Banyosu: Sıcak bir duşun ardından cildinizin yumuşadığını görürsünüz. Su buharı cildinizi derinlemesine temizlemek ve dinlendirmek için çok iyi bir yoldur. Cildin maruz kalacağı sıcak su buharı gözeneklerinizi o an için açacak ve gözenekler içinde biriken bütün zararlı kir ve yağları cildinizden dışarı atacaktır.
  • Buz: Bahsettiğimiz temizleme işlemlerini yaptıysanız ve cildinizin temiz olduğundan eminseniz, yüzünüzde birkaç buz küpünü gezdirerek, yüzünüzün geirlmesini ve derin gözeneklerinizin küçülmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kil Maskesi: Cilt üzerindeki derin gözenekleri küçültme konusunda bir uzman bile diyebiliriz. Haftada 1 kez uygulayacağınız kil maskesi, uygulama anından sonra bile etkisini gösterecek ve gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır.

Bütün bu maddelerin yanında cildin olmazsa olmazı, nemlendirmedir. Yeterli nemi alamayan cilt daha fazla yağ üretir, gözenekler büyür ve tıkanır. Unutmayın iyi bir cildin bir diğer anahtarı, yeterli nemlendirmedir. Bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak cildinizdeki derin gözenekleri küçültebilir ya da oluşmasına engel olabilirsiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top