Vipbakim

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günlük hayatımızda yaptığımız en büyük yanlışlardan bir tanesi; şüphesiz ki yanlış cilt bakımı yapmaktır. Çoğu zaman bize doğru geliyor olsa bile; aslında çok ince noktalarda yanlış yaptığımızın farkında varamıyoruz veya daha sonradan varıyoruz. Mesela günlük olarak yaptığımız cilt bakımında oldukça fazla yanlışlar yapıyoruz.

Özellikle de makyajımızı temizlerken yaptığımız yanlışlar, cildimizin tahriş olmasına neden olabiliyor. Bunun için sizlere yanlış yaptığınız noktalar hakkında, bakım kürleri önereceğiz. Gerek cilt temizlerken gerek ise de; cilt toniği hazırlarken nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Doğru cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız.

Cilt Nemlendirme

Duştan sonra önemli olan kısımların başında nemlendirme gelmektedir. Kış aylarında vücudumuz nemlenmeye ihtiyaç duyacağı gibi yazın da bu neme o oranda ihtiyaç duyacaktır. Ucuz marka nemlendiriciler istenilen etkiyi göstermiyor olsalar bile; çok pahalı nemlendiriciler de bazen istenilen etkiyi göstermeyebilir. Sizlere nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedeceğiz:

  • Temel Yağ Asitleri: Çuha yağı, üzüm çekirdeği yağı, ayçiçeği yağı.
  • Lipidler: Serebrozidler, shingo lipidleri, seramidler.
  • Bizler içerisinde gerek A gerek ise de E vitamini olan nemlendiriciler ararız. Aslında bu tarz vitamini bulunan kremleri almak pek doğru olmamaktır. Bunun yerine eczaneden kapsül şeklinde A ve E vitaminleri alarak nemlendiricinin içine ekleyebilirsiniz.

Doğal Tonik Yapımı

Evde yapılması gerekilen malzemelerin başında; kesinlikle tonikler gelmektedir. Bunun için bizlerde doğal tonik nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen farklı markaların ürünlerini kullanmak yerine evde kendi yaptığınız toniği kullanmak en doğru karar olacaktır.

  • 2 çay kaşığı papatya çayı (yerine yeşil çayda kullanılabilir)
  • Yarım bardak su

Aslında evde yapılabilecek en kolay toniklerden birisidir. İki malzemeyi karıştırarak cildinize tonik olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

Cilt Temizleme

Cilt temizlemek, aslına bakarsanız sürekli olarak yapılması gerekilen bir işlem değildir. Her ne kadar günde birkaç defa yapıyor olmayı düşünüyor olsak bile; sadece sabah uyandığınız zaman yapmanız doğru olacaktır. Sabah uyandığınız zaman ılık su veya süt ile yüzünüzde durulama yapabilirsiniz. Bu sayede geceden kalan nemlendirici tekrar harekete geçecektir ve daha iyi bakım sağlanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.