Vipbakim

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Ve Etkili Maske Tarifi

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Ve Etkili Maske Tarifi

Elma sağlık açısından son derece faydalı bir meyvedir. Özellikle uzamanlar bol miktarda meyve tüketilmesini önermektedir. Birçok meyvenin kabuğu sevilmezken ve çok faydalı olmazken elmanın kabuğu da kendisi kadar faydalıdır. Özellikle elma kabuğunun cilde faydaları oldukça üst seviyededir. Bunu ana nedeni ise elma kabuğunda yüksek miktarda antioksidan içermesidir. Ayrıca kabukta bulunan triterpenoids ismi verilen madde cildin kendini yenilemesinde ve onarmasında oldukça etkilidir. Ve uzun süreli kullanımda oldukça başarı sağlanmaktadır.

Elma Kabuğunun Faydaları

Elma kabuğunun faydaları oldukça fazladır. Cildin bir numaralı dostu meyve olarak adlandırmak sanırım yanlış olmaz. Elma kabuğu cilt sarkmalarını engellemekte ve düzeltmede son derece faydalıdır. Cildin daha sıkı ve gergin bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Ölü derinin atılmasını sağlayarak ciltte istenen seviyede ve oranda yumuşama sağlamasını sağlar.

Ciltte bulunan zararlı hücrelerin yerine yeni hücrelerin oluşmasına katı sağlar. Hücre yenilenmesinin sürekliliğini sağlar çeşitli nedenlerle bu yenilenme durmuşsa tekrar aktif hala gelmesine yardımcı olur. Elma kabuğunun cilde faydaları arasında kırışıklıkları önleme özelliği de oldukça üst seviyededir. Özellikle yüz bölgesindeki mimiklerdeki kırışıklıkların azalmasına direkt faydası vardır

Cilt lekeleri üzerinde etkilidir ve güneş ışınları ile oluşan cilt lekelerini azalmasını ve uzun bir kullanımdan sonra yol olmasını sağlar. Sıra çillerin yok edilmesinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Elma kabuğu özellikle kurumuş ciltler üzerinde çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Nem kaybeden cildin kaybettiği nemi yeniden kazanmasına yardımcı olur ve bu şekilde daha sağlıklı bir cilt yapısı meydana gelmektedir.

Elma Kabuğu Cilt Maskesi

Elma kabuğu cilt maskesi için malzemeler; ekşi olmayacak bir elma ve 4 adet sert kayısıdır. Hazırlanışı ise Ekşi olmayan elmanın kabuğu ince bir şekilde soyulur. Kabuklar bir kap içerisine alınır ve bunun ardından kayısılar da soyulur. Sonrasında elma ve kayısı kabukları bir su bardağı kadar su içerisine atılır ve ocağa alınır. 12 dakika civarı kaynamaya alınan kabuklar bu esnadan çatal kullanılarak ezilir ve lapa haline getirilir. Kaynamadan sonra ocaktan alınan su içerisindeki kabuklar ılımaya alınır ve ılımanın gerçekleşmesi ardından süzülür. Süzülme işleminin bitmesiyle posa cilde uygulanır ve 20 dakika kadar beklendikten sonra yıkanır. Elma kabuğu cilt maskesinin ayda en fazla 2 defa uygulanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.