Vipbakim

En İyi Nemlendirici Doğal Yöntemler

En İyi Nemlendirici Doğal Yöntemler

Cilt kuruluğu son zamanlar da herkesin muzdarip olduğu bir konu. Yaşanan ortamlardan, dengesiz beslenmekten yeterli su tüketmemekten cildimiz kurumakta. Kurumuş cilt yıpranmakta, cansız, mat ve sağlıksız görünmektedir. Kuru cildinizi nemlendirmek için sizlerde güvenmediğiniz veya ham maddesinin neyden olduğunu, hangi koşullarda yapıldığının ve içerisinden neleri barındırdığını bilmediğiniz hazır kimyasal ürünler ile nemlendirmeye çalışıyorsanız cildinize eziyet ediyorsunuz demektir. Cildinizin kimyasala değil, doğal ve besleneceği ürünlere ihtiyacı var.

Cilt Kuruluğu Nelere Sebep Olur

Cildiniz kabuk atıyor, sert ve mat görünüme sahip oluyorsa cildiniz kuru demektir. Cilt kuruluğu cildinizin aslında düşmanı olan ilk problemlerden bir olmakta. Güzellik uzmanlarına göre tüm cilt hastalıklarının ve cilt sorunlarının asıl nedeni olarak cilt kuruluğunun yattığını belirtiyorlar.

 • Cilt kuruluğu sadece kabuklanmaya veya cilt lekelerinin sabitlenmesine değil, cilt kanserinin oluşmasına da sebep olduğunu belirtiyorlar.
 • Cilt kuruluğu güzelliğinize gölge düşürecek, tüm çekiciliğinizi arka plana atacaktır.
 • Cildiniz kuru ise ne kadar makyaj yaparsanız yapın olumlu etki alamayacaksınız. Çünkü cildin nemli oluşu cilde uygulanan makyajında daha etkili olmasına sebep olmaktadır.

Cilt Kuruluğunun Nedenlerini Bulmalısınız

Cildiniz kuruluğunu farklı birçok yöntem ile durdurmak ve cilde nem kazandırmak mümkün. Bunun için öncelikle endokrinoloji veya cildiye uzmanına gitmeniz gerekiyor. Cilt kuruluğu altında yatan sebepleri bilmemiz sağlığınız açısından önem arz ediyor. Cilt kuruluğuna sadece dış etkenler değil iç etkenlerde sebep olmakta. Vitamin mineral eksikliği veya kan değerlerinde ki düşüş keza anemi( kansızlık) gibi sağlık sorunları cildinizde kuruluk yapabilir. Eğer değerlerinizde bir problem gözükmüyor sadece yapısal ve dış etkenlerden kaynaklanıyor ise bunu önlemek ve nem kazandırmak daha kolay.

Cildinizi Nemlendirmeniz Neden Önemli?

 • Cildiniz nemlendiği sürece siyah nokta oluşumu azalacak keza bu da sivilce oluşumunun doğru orantıda azalacağı anlamına gelmektedir.
 • Cildinizde lekeler daha az olacaktır.
 • Cilt kuruluğu yaşayan kişiler birde aşırı güneş ışınlarına maruz kalıyorlar ise bu daha da olumsuz etki edecek cilt lekelerini ve güneş lekelerinin artmasını sağlayacaktır. Bu yüzdendir ki cilt kuruluğu aslında yadsınmayacak kadar önemli bir problem.

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cilt kuruluğundan kurtulmanın çeşitli yöntemleri var.

 1. Öncelikle içten cildiniz beslemelisiniz. Bol su tüketmek cildin ihtiyacı olduğu suyu alacak içerisinde hapsedecek ve depolayacaktır. Cildin ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak cildi nemlendirme yöntemlerinden ilk aşamasıdır.
 2. İkinci aşama yediğimiz gıdalar ve beslenme şeklimizdir. Cilde nem kazandıracak elma, ananas, avokado gibi meyveler tüketmek keza bol sebze tüketimi; salatalık, kabak vb içerisinde su barındıran gıdalar ile beslenmek yine cildimizin nem ihtiyacını karşılayacaktır.
 3. Belki inanmak güç fakat cildinize en iyi nemlendiren besinlerden birinin bal olduğunu biliyor muydunuz. Bal sadece içten tüketilerek değil aynı zamanda temiz cilde harici olarak uygulandığı sürece cildinizin nemlenmesine sebep olacaktır.
 4. Yine adaçayı cildinizin nem oranını artıracaktır.
 5. Süt tüketmek veya cildinizi iki günde bir doğal süt ile temizlemek cildinizin nemini artıracaktır. Cildi nemlendirme yöntemlerindenbir diğeri ise süt ve süt ürünleridir. Süt ürünleri özellikle doğal olduklarında içerisinde barındırdığı yağ ile cildinizin nem dengesini koruyacaktır.

Bu ve benzeri cilt nemlendirme yöntemleri ile cildinizin kuruluğunu gidermek mümkün. Fakat unutmayalım ki bunları düzenli, istikrarlı bir şekilde uygulandığı sürece etki gösterecektir. Keza sadece besin olarak değil doğal yağlardan da nem kazandırması konusunda faydalanabileceğiniz yöntemler arasındadır.

Fakat uzmanlar cildi nemlendirme yöntemlerinde ilk tavsiye olarak

 • Kalitesiz ve praben içeren makyaj ve kimyasal ürünlerden uzak durmayı,
 • Cildi mutlaka temizlemeyi,
 • Haftada bir kez peeling yapmayı öneriyorlar. Cildinizdeki gözeneklerin açılması ve hava alması kurumasını önleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.