Vipbakim

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Epilasyon yapıldığı süre boyunca ve sonrasında cildinize gerekli ve yeterli bakımı yapıyorsanız eğer, epilasyondan kaynaklanan herhangi bir olumsuz sonuç yaşamayacaksınız demektir. Bu bakım , epilasyonun başarılı olabilmesi ve sonrasında cildin yıpranmaması açısından önem taşır. Bu sayede epilasyon sırasında ciltte oluşabilecek komplikasyonlardan da korunmuş olunacaktır.

Epilasyonun hemen ardından cildimizde bazı kızarıklıklar olması çok normaldir. Tahrişler hatta şişlikler de oluşabilir. Epilasyon uygulanan bölgede şişlik hissi oluşabilir. Bu cilt tepkileri epilasyondan kısa bir süre sonra yok olmaktadır. Ancak bazı hassas ciltlerde toparlanma birkaç gün sürebilmektedir. Bu sorunları daha çabuk ortadan kaldırmak için buzla kompres yapmak faydalı olacaktır. Epilasyon sonrası cilt bakımında, uygulanacak yöntemler cildimizi rahatlatacaktır.

Epilasyondan sonra neler yapmalıyız?

Nemlendirici krem kullanmalısınız. Bu nemlendirici, epilasyon bilgesini rahatlatacak, gerilme hissini alacak ve yapılandırılmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu nemlendirici kremin antibakteriyel özellikte olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Antibakteriyel kremler, epilasyon uygulanan bölgedeki derinin ölmesine neden olabilmektedir. Günlük hayatta kullandığınız herhangi bir nemlendirici yeterli olacaktır.

Epilasyondan hemen sonra duş almak için acele etmemenizi tavsiye ederim. En azından birkaç saat beklemelisiniz. Duş sırasında alkol içermeyen sabun ya da şampuan kullanabilirsiniz. Ancak epilasyonlu bölgeyi ovmayın. Daha fazla tahriş olmasına neden olabilir.

Eğer lazer epilasyon yaptırdıysanız, koltuk altı bölgesi için, ilk gün birkaç saatte bir alkolle temizleyebilirsiniz. Lazer epilasyon yaptırdığınız bölgede birkaç gün sonra jilet kullanabilirsiniz. Jileti mutlaka kayganlaştırıcı bir köpük yardımıyla kullanın. Cildin bir de bu şekilde tahriş olmasını istemiyoruz.

Epilasyon sonrasında güneşe çıkılmaması gerekiyor. Güneş cilt tonunda değişikliklere yol açabilmektedir. Epilasyon döneminde bu istenmeyen bir durumdur. Eğer güneşe çıkmak zorundaysanız mutlaka epilasyon uygulanmış bölgeye yüksek faktörlü bir güneş kremi uygulamalısınız. Güneş kreminizi gün içerisinde sık sık yeniden sürmeye dikkat edin.

Epilasyon seansları sırasında ve epilasyondan sonra cildinizi nemli tutmalısınız. Bu süreçte kaşıntılar oluşabilir. Bu normal bir süreçtir. Ancak epilasyonlu bölgeyi kaşımamanız gerekiyor. Hassasiyeti üst düzeyde olan  bölgenin daha hassas hale gelip tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Eğer ilgili bölge çok kaşınıyor ve bu kaşıntı dayanılmaz hale geldiyse parmak uçlarınızla baskılar yaparak kaşıntının önüne geçmeye çalışabilirsiniz. Bu da yeterli olmuyorsa soğuk suyla ıslattıgınız bir havluyu bölgenin üzerine koyabilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin içindeki jel kısım, epilasyon süreci boyunca sizi inanılmaz rahatlatacaktır. Epilasyon öncesi ilgili bölgeye jel kısmı uygulayın ve cilt tarafından iyice emilmesini bekleyin. Bu işlem lazer epilasyondaki yanıkların önüne geçecektir. Epilasyon sonrasında da, eğer ciddi yanıklar ya da tahrişler oluşmuşsa, aloe veranın jeli bu yanık ve tahrişlerde çok hızlı bir yenilenme ve iyileşme sağlayacaktır. Epilasyon sonrası cilt bakımında, aloe  vera  içeren kaliteli tamamen doğal, dermokozmetik  kremlerden de yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.