Vipbakim

Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Bilindiği gibi erkeklerde cilt bakımı ofiste veya evde rahatlıkla yapılabilen temizlik ve bakım uygulamasıdır. Sadece kadınlara özel olmamakla birlikte erkeklerin de cilt bakım ve temizliklerine özen göstermesi doğal karşılanmalıdır. Bir başka ifadeyle anlatmak istersek, kozmetik ürünleri kullanmakta olan bir erkek ne hemcinsleri ne de kadınlar tarafından yadırganmamalı aksine cildine özen göstermeyen bakımsız erkekler, toplum tarafından hoş karşılanmamaktadırlar.

Sadece kuaförde saç kesimi ihtiyacından ibaret olmayan erkek bakımı kendi başınıza da gerçekleştirebileceğiniz bir eylemdir. Bu nedenle cilt bakımınıza özen göstermeli ve içi boş eleştirileri dikkate almamanız gerekmektedir.

Cilt bakımında neler tercih edilmelidir

 • Kokulu kozmetik ürünlerinden uzak durun. Bunun nedeni ise kokuların sentetik esaslı olması ve ciltte kurumaya yol açmasıdır. Özellikle hassas bir cilde sahip erkekler için limon veya kokusuz ürünler, hatta lavanta gibi oldukça doğal olan bakım ürünlerini tercih etmek faydalı olacaktır.
 • Krem seçimlerinde A,C,E vitaminleri ve antioksidan içeren ürünlerin kullanımı cildin kendini yenilemesini sağlayacaktır.

Cilt bakımlarında yapılması gerekenler

 • Kırışıklıklara engel olabilmek için, gün içerisinde nemlendirici ürünler kullanmakta fayda olacaktır.
 • Ciltleri yağlı veya normal olan erkekler için tavsiye edebileceğimiz nemlendirici jeller veya hafif bir losyondur.
 • Cildi kuru olan erkeklerin güçlü nemlendirici kullanmaları gerekiyor.
 • Güneş cildinizde kırışıklık ve leke oluşturabileceği için güneşe çıkmanız gerektiğinde en az 20 faktör güneş koruyucu kremi kullanmanız oldukça yararlı olacaktır.

Sabun kullanımı yerine yüz temizleyici

 • İnce deriye sahip ciltler için sabun kullanımını önermiyoruz.
 • İçerisinde seramid, ayçiçeği, petrolatum, soya yağı içeren temizleme maddeleri kullanın.
 • Yağlı bir cilde sahip erkekler ise, çay ağacı, limon ve okaliptüs bulunan temizleyiciler kullanması cildi için oldukça faydalı olacaktır.

Mümkünse yüzünüzü ılık suyla yıkayın

 • Sıcak suyun ciltte doğal yağ tabakasını yok etmesi, ciltte döküntülere, cildin kurumasına ve kaşınmalara neden olacağından ılık su ile yüzünüzü yıkamanızı öneriyoruz.

İçeriğinde alkol bulunan tıraş losyonlarından uzak durun

 • Alkol içeren ürünlerin bakterileri öldürmesi ve herhangi bir tıraş bıçağı kesiğinden kaynaklanan yaralarınızın mikrop kapma durumunu engellemesi noktasında işe yarasa dahi oldukça düşük bir ihtimal olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Alkol kesinlikle cildi kurutur.

Tıraş öncesi sakallarınızı yumuşatın

 • Sağlıklı bir tıraş için sakallarınızı nemlendirmeniz oldukça önem taşımaktadır. Kolay ve tahriş edilmeden yapılacak bir tıraşın esas nedeni sakallarınızın yumuşama ve nemlenmesinden dolayıdır.
 • Düzgün bir tıraşın temel kuralı sakallarınızı keserken az tekrar geçmeli ve uzadığı yönünde kesmelisiniz.

Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin bakımlı ve düzgün bir görünüme sahip olabilmek oldukça önemlidir. Bu nedenle erkeklerde cilt bakımı oldukça önemli olan bir sorumluluktur. Her erkeğin kendine özen göstermesi, temiz ve bakımlı olması olumsuz tüm önyargıların hepsinden daha mühimdir. Sonuç; Yaşasın bakımlı erkekler!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.