Vipbakim

Evde Aromaterapi İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Aromaterapi İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinize bakım yapmadan önce, muhakkak cilt tipinizi öğrenmeniz gerekecektir. Özellikle de makyaj malzemeleri kullanırken ve aynı zamanda da; cildinize bakım yaparken, farklı cilt tiplerine uygun ürünler kullanmak; cildinizi tahriş edebilir ve normal dokusunu kaybetmenize neden olabilir. Bu gibi bakımlardan birisi ise; aromaterapi cilt bakımı, olarak karşımıza çıkmaktadır. O yüzden cilt tipinizi bildikten sonra; bu bakımı uygulamanızı öneririz.

Evde Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Öncelikle 3 ana bölümden oluştuğunu bilmemiz gerekmektedir. Bunlar; temizleme, tonik ve en son nemlendirme ile bitmektedir.

Yağlı Ciltler İçin Aromaterapi Bakımı

Temizleme adımında; alacağınız bir kaba yarım çay kaşığı süt tozu koyacaksınız. 2 damla limon ve 1 damla sedir ağacı yağı koyarak; iyice bir karıştırın. Kıvamını gördüğünüz zaman anlayacaksınız; macun kıvamında olacak, bunu boyun ve yüzünüzü sürün 2 dakika boyunca işlemi gerçekleştirin ve en sonunda pamuk yardımı ile silin.

Tonikleme adımında;  2 damla fesleğen, biraz kil ve 2 damla biberiye yağını karıştırarak, bu karışımı yüzünüze uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin ve kuruduğu zaman ıslık havlu ile silin.

Nemlendirme adımında; parfüm içermeyen, kaliteli bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Aromaterapi Bakımı

Temizleme adımında; elinizde bulunan kabın içerisine; 1 çay kaşığı süt tozu, 1 damla fesleğen, 1 tutam şeker ve 2 damla limon ekleyerek karıştırın. Macun kıvamını aldığını göreceksiniz. Bu sayede hem yüzünüze hem de boynunuza uygulayın ve 2 dakika bekledikten sonra pamuk ile temizleyin.

Tonikleme adımında; 1 damla limon, badem tozu ve 1 damla gül suyunu karıştırarak yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra ise ıslak bir havlu yardımı ile temizleyin.

Nemlendirme adımında; parfüm içermeyen bir krem kullanarak, cildinizi uygulayabilirsiniz.

Normal Ciltler İçin Aromaterapi Bakımı 

Temizleme adımında; sandal ağacı yağı, 1 çay kaşığı süt ve badem tozu koyarak; bir kapta hepsini karıştırın. Daha sonra ise; yüzünüze ve boynunuza uygulayın, en sonunda ise bir pamuk yardımı ile silebilirsiniz.

Tonikleme adımında; yarım çay kaşığı bal, badem tozu ve 1 damla gül suyu yardımı ile bir karışım elde edin. Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve ıslak havlu ile adımı tamamlayın.

Nemlendirme adımında; güvendiğiniz bir nemlendiriciyi son adımda uygulayabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Aromaterapi Bakımı

Temizleme adımında; 2 damla lavanta, 1 çay kaşığı süt tozu ve sıcak su ile bir karışım oluşturun. Macun kıvamında olduğunu göreceğiniz bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 2 dakika bekledikten sonra; pamuk yardımı ile temizleyin.

Tonikleme adımında; 3 damla papatya, biraz bal ve kili bir kapta karıştırarak, oluşturduğunu karışımı cildinize uygulayın ve kurumaya bekletin. Karışım yüzünüzde kuruduktan sonra; ıslak havlu ile temizleyebilirsiniz.

Nemlendirme adımında; parfüm etkisiz olan ve her zaman için kullandığını bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Aromaterapi Bakımı

Temizleme adımında; 1 damla ardıç, 1 çay kaşığı süt tozu ve 2 damla biberiye ekleyerek, macun kıvamını alana kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 2 dakika bekledikten sonra; pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Tonikleme adımında;
  • Kuru bölgeler için: 1 damla limon, badem tozu ve gül suyu
  • Yağlı bölgeler için: 2 damla biberiye, 1 damla fesleğen ve kil

Bu malzemelerden uygun olanını karıştırarak, macun kıvamını almasını sağlayın. Daha sonra ise yüzünüze ve boynunuza uygulayarak 2 dakika bekleyin, pamuk yardımı ile temizleyin.

Nemlendirme adımında; her zaman kullanmış olduğunuz ama parfüm içermeyen nemlendiricilerden kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.