Vipbakim

Evde Cilt Bakımı İçin Çok Etkili 5 Doğal Maske Tarifi

Evde Cilt Bakımı İçin Çok Etkili 5 Doğal Maske Tarifi

Bir kadın veya erkek fark etmeksizin bakıma oldukça önem verirler. Çevremizde olan faktörler aslında cildimizin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Gerek çevre kirliliği gerek ise de dışarıda yediğimiz yiyecekler hepsi bizim cildimizin aleyhine ola durumlardır. Bu bakımdan dolayı da cilt bakımı için bir şeyler bulmaya çalışırız. Aslına bakarsanız piyasada bulunan cilt bakım ürünlerinin de sağlıklı olduğunu söyleyemiyoruz. Güvendiğimiz markalara sadece yöneliyoruz ama onlarında nasıl yapıldığını pek bilmediğimiz için sürekli bir şüphe halinde yaşıyoruz. O halde cilt bakımı için en doğru yöntem nedir, sorusu kafamızı kurcalıyor. Elbette doğal yöntemler aklımıza geliyor, ev yapımı bitkisel cilt bakımı nasıl yapılır biraz buna değinelim.

Yüz Maskeleri 

Soyucu (Peeling) Maske

soyucu-peeling-maske

Bal, cilt temizliğinde olsun ve aynı zamanda cilt yenilenmesinde olsun oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir ve bir de yanına badem eklenince gerçekten iyi sonuçlar alabileceğimizi umuyoruz. Bir çorba kaşığı bala ihtiyacınız olacaktır ve 2 adet badem. Bademleri bir şekilde ince ince dökün, unutmayın yüzünüze süreceksiniz bu maskeyi o yüzden neredeyse yok etmeniz gerekecektir. Bademleri dövdükten sonra bal ile karıştırarak bu karışıma da 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketler sayesinde cildinizi yedirin ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su sayesinde durulamayı gerçekleştirin. Sanki yeni bir cildiniz olmuş gibi hissedeceksiniz.

Nemlendirici Maske

nemlendirici-maske

Salatalık besin olarak oldukça önemli bir sebzedir. Gerek kahvaltıda olsun gerek ise de salatalarda olsun muhakkak kullandığımız bir sebze. Hatta diyet yaparken de bizlere oldukça fazla yardım ettiğini biliyoruz. Bu kadar önemli bir besin elbette cildimiz içinde önemlidir. Gerek nemlenmesi olsun gerek ise de yenilenmesi olsun, bu gibi faktörler üzerinde büyük etkisi vardır. Bir adet salatayı soyduktan sonra iyice ezmelisiniz, tabi gözleriniz için 2 dilim ayırdıktan sonra. Daha sonra yüzünüze iyice yedirerek 15 dakika keyfinize bakın. Ardından bol soğuk su ile cildinizi durulayın, taze ve nemlenmiş cildinize kavuşun.

Göz Altı ve Kırışıklık İçin Maske

goz-alti-ve-kirisiklik-icin-maske

Gül bir kadın için birçok anlam ifade eder. Hem dalında güzeldir hem de baş ucumuzda durduğu zaman. Gülün eski zamanlardan beri ne kadar mucizevi bir etkisi olduğu biliniyor. Özellikle de güzelleşmek için birçok yerde kullanılan gül elbette cildimiz için de güzel sonuçları içerecek. 5 tane taze gül yaprağını bir kaba koyarak, macun haline getirmelisiniz. Daha sonra yüzünüze bir maske gibi uygulayın. Soğuk su ile duruladıktan sonra farkı sizlerde göreceksiniz.

Sivilce ve Akne Lekeleri İçin Maske

sivilce-ve-akne-lekeleri-icin-maske

Sivilceler olsun ya da bir şekilde yüzümüzde oluşan lekeler olsun canımızı oldukça sıkıyor. Ama bunların bir çaresi olduğunu ve bu çarelerin de doğal yöntemler sağlandığını unutmayalım. Limon her bakımdan yararlı bir meyvedir ve cilt üzerinde de yararı vardır. Bir çorba kaşığı limon suyu ile bir çorba kaşığı balı iyice karıştırın ve bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika bekleteceğiniz bu maskeyi bir pamuk yardımı ve maden suyu ile temizleyin. Limon güneşe çıkıldığı zaman oldukça zarar verecektir bu bakımdan iyice temizlediğinizden emin olun.

Uyarıcı Maske

uyarici-maske

Yüzümüzün kimi zaman kuru olduğunu hissederiz. Özellikle de banyodan çıktıktan sonra ya da kışın dış etkenler bizleri çok rahatsız eder. Bal ve çilek karışımı bu maske oldukça yararlı olacaktır. Birkaç çileği ezerek bal ile birlikte karıştırın ardından yüzünüze maske olarak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın ve yenilenmiş enerji dolu bir cilde kavuşun.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.