Vipbakim

Genç Bir Cilt İçin Etkili Öneriler

Genç Bir Cilt İçin Etkili Öneriler

Her kadın canlı, pürüzsüz ve bebeksi bir cildi olsun ister. Güzel bir cilde sahip olmak sağlıklı olmakla eş değerdir. Genç bir cilt için illa cilt bakım seanslarına gidip tonlarca para harcamamız gerekmiyor. Doğal yollarla da güzel bir cilde sahip olabiliriz elbette. Bu doğal yolları şu şekilde açıklayalım.

 • Sağlıklı bir cildin temel şartlarından birisi temizliktir. Deri üstünde kalan makyaj atıkları, yağ birikimi, dışarıdan deriye temas eden toz kalıntıları vb. cildimizin canlılığını yitirmesine sebep olan unsurlar arasındadır. Bu nedenle cildimize uygun bir temizleyici ile günde iki kez cilt temizliği yapmamız gerekir.
 • Cilde uygun olmayan ürünlerin kullanılması ciltte akne problemine yol açabilir. Kullandığımız jel veya toniklerin cilt tipimize uygun olduğundan emin olmamız gerekir. Ayrıca cildimizi sabun ile yıkamak, cildin kurumasına ve damarlarda çatlak oluşumuna sebep olur. Temizleyici bir ürün kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Cildi temizledikten yine cilt tipine uygun bir tonik kullanılabilir.
 • Bakımlı bir cilde sahip olmak istiyorsak kesinlikle makyaj ile yatmamaya özen göstermemiz gerekir. Makyaj kalıntıları cilde zarar vermektedir.
 • Haftada 2 veya 3 kez yapacağımız peeling cildin canlı görünmesini sağlar. Cildi ölü derilerden arındırır.
 • Düzenli beslenmemize mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı hem cilt sağlığımız hem de vücut sağlığımız açısından oldukça yararlıdır.
 • Sağlıklı bir cilt için gün içerisinde su tüketimimize dikkat etmemiz gerekir. Günde 2.5 lt su içmeliyiz. Su içmek, hem cilt sağlığımız hem de vücut sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Vücudumuzun su ihtiyacı karşılanmadığı zaman cildimiz kurur ve deride çatlamalar oluşur.
 • C vitamini cilt için oldukça önemlidir. Turunçgiller, baharatlar, biber, domates vb. sebze ve meyveler C vitamini bakımından zengin besinlerdir. Cilt sağlığımız için C vitamini alımına dikkat etmeliyiz.
 • Hamsi, levrek, uskumru gibi deniz ürünlerinin cilt yaşlanmasını giderici etkileri bulunmaktadır.
 • Genel sağlığımızda olduğu gibi cilt sağlığımız içinde sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Sigara içen bir insan; grimsi, yaşlı, soluk ve yüz çevresinde kırışıklıkların fazla olduğu bir görünüme sahiptir. Sürekli alkol tüketimi de cildin erken yaşlanmasına sebep olur.
 • Cilt ve vücut sağlığımız için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Yeterli ve dengeli uyku oldukça önemlidir.

Cildimiz için evlerimizde pratik maskeler yapabiliriz. Bunlardan bazıları;

Salatalık Maskesi: Salatalığın kabuklarını soyup, dilimlendikten sonra yüzünüzde 30 dk bekletebilirsiz. Salatalık maskesi kuru ciltler için uygun bir maske türüdür. Ciltte nemlendirici etkisi yaratmaktadır.

Yoğurt Maskesi: Yoğurdu ince bir tabaka halinde yüzünüze sürüp, 10 dk bekleterek ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yoğurt maskesi yağlı ciltler için uygun bir maske türüdür. Yoğurt içinde bulundurduğu laktik asit ile cildi yağdan arındırır. Ciltte kırışıklık oluşmasını önler.

Limon Maskesi: Bütün cilt tipleri için uygun bir maskedir. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi ve kırışıklık oluşumunu engelleyici bir maskedir. Limon suyu ve karbonatı krem şekline gelene kadar karıştırıp, yüzümüze sürebiliriz. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.