Vipbakim

Genç Görünmenin Doğal Yolları

Genç Görünmenin Doğal Yolları

Yaratan bizleri ölümlü varlıklar olarak yarattığı için biyolojik yaşımızı durdurmak, geri döndürmek gibi bir şansımız yok. Ancak bazı insanlar biyolojik olarak yaşlansa da hem görünümleriyle hem de fikirleri ile genç kalabiliyorlar. Sizin de kalmamanız için herhangi bir neden yok.

Genç kalmanız için bu yazımızda sizlere bazı tavsiyeler vereceğiz. İnsan sadece maddi yanına önem verip genç kalmaya çalışırsa, başaramayacaktır. Çünkü insan sadece maddi bir varlık değildir, manevi yanı da mevcuttur. Bu yüzden iki yanımızı da dengeli bir şekilde besleyip geliştirmeliyiz.

Stresinizi Yönetin

Aşırı zorlandığınız, çok çaba göstermek zorunda kaldığınız, bir türlü sevemediğiniz işleri uğraşları ya terk edin yada işinizi eğlenceli kılın ve anlamlandırın. İnsan bir şeyle başa çıkamayacağına inandığı anda stres ve bunalıma girer.

Eğer mecbur değilseniz o işi ve uğraşı terk etmeniz en makbul olanıdır. Terk etme ihtimaliniz yok ise, o işi başaracağınıza gerçekten inanın ve o işi yapmak zorunda olduğunuzu düşünün. Genç görünmenin yollarından birisi inancı kontrol altında tutmaktır. Pozitif ve gerçekçi olarak düşünmeye kendinizi alıştırın.

Zararlı Yiyecek Ve İçeceklerden Uzak Durun

  • Yediğiniz ve içtiğiniz tatlı miktarını azaltın. Gündelik tatlı ihtiyacının üzerinde bir tüketim yaptığınızda, sigara tüketmek ve güneşte uzun süre kalmak kadar ciltteki kırışıklıklara neden olur.
  • Fastfood, kızartma, ızgara vb. gıdalar sadece ciltteki kırışıklığı hızlandırmakla kalmıyor, unutkanlığa da neden oluyor. Eğer çok seviyor ve tüketiyorsanız dengeleyin, azaltın.
  • Yağ tüketiminde daha çok omega-3 ve omega-6 içeren besin maddelerini tercih edin. Örneğin, sızma ve organik zeytinyağı, balık, avokado ve badem tüketin. Soya, mısır ve ayçiçeği gibi doymuş yağ bulunan gıdaları dengeleyin ve azaltın.
  • Tüm bu verdiğimiz tavsiyeleri doktorunuzun gözetimi altında belirtilen ölçülere göre uygulayın.

Spor Yapmaya Başlayın

Düzenli olarak doktorunuzun veya eğitmeninizin gözetimi altında egzersizlere başlayın. Eğer düzenli spor yapılmıyor ise 30 yaş üzeri kadınlarda her on yılda bir %5 kas kaybı yaşanır ve devam eder. Spora başlandığında ciltteki sarkmalar, dengesizlik problemi, yavaş işleyen metabolizma vb. sorunları giderebilirsiniz.

Uykunuzu Düzenleyin

Uykunun hayatımız içerisinde her türlü faaliyetimizi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmemiz için çok önemli bir rolü vardır. Genel kabul gören görüş günde 8-9 saat uykunun sağlığımız için gerektiğidir. Ancak araştırmalara göre günde 4,5 saatten az uyuyan insanlarla 9-10 saat uyuyan insanlar arasında sağlık açısından bir fark görülmemiştir.

Uyku saatinizi kendi yapınıza göre belirleyin. 8-9 saat uyuyup dinlenmeyen bir zihinle mi çalışmak/yaşamak istersiniz yoksa 5-6 saat uyuyup dinlenmiş, güçlü bir zihinle mi? Güçlü bir zihin daha akıllıca bir tercih olur herhalde. Bunun yanı sıra öğlen vakti 30 dakikalık bir şekerleme yapabilirsiniz. Akşama doğru bitkin bir hale gelmemek için iyi bir yöntemdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.