Vipbakim

Gül Suyunun Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Gül suyu gül yapraklarının damıtılması sonucu elde edilmektedir. Günümüzde özellikle gıda sektörü ve kozmetik sektöründe bir önemli yere sahiptir. Özellikle hoş kokusu ile parfüm ve kozmetik sektörünün gözdesi olmuştur.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül suyunun bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni ise gül suyunun faydalarıdır. Antibakteriyel özelliği olan gülsuyu enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Gül suyu güçlü bir antioksidandır, cilt hücrelerini yeniler, yaşlanmayı geciktirir ve cilde parlaklık verir. Gül suyu ile yüz temizlemek cilt üzerinde biriken yağı temizler, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.

Gül Suyu Hangi Cilt Tiplerine Uygulanabilir?

Gül suyu ile yüz temizleme işlemi normal ve yağlı ciltlerde rahatlıkla yapılabilir. Kuru ciltler de ise cildi daha çok kurutabilme ihtimali olduğu için birkaç gün uygulayıp, cildin tepkisini gözlemlemek ve ona göre uygulamaya devam edilip devam edilmeyeceğine karar vermekte fayda var.

Gül Suyu Nasıl Kullanılabilir?

Gül suyunu sabahları tek başına günlük yüz temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gül suyu döktüğünüz pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemek. Gül suyunu tek başına tonik olarak kullanabileceğiniz gibi gül suyu ile çeşitli yüz temizleme kürleri de yapabilirsiniz. Bu arada önemli olan nokta gül suyu kürlerini günlük olarak yapmak ve taze olarak yüze uygulamaktır.

Gül Suyu Maskeleri

Gül suyu kürü için yarım çay bardağı gül suyu, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıyoruz. Pamuk ile cildimize uyguluyoruz ve daha sonra duruluyoruz. Bu malzemelerin üzerine maske kıvamını tutturana kadar kil de ilave ederseniz gül suyu maskesi elde etmiş olursunuz. Maskeyi de hafta da bir defa yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyin ve su ile durulayın.

Ölü hücrelerinizi arındırmak istiyorsanız türk kahvesi, maden suyu ve gül suyu bunun için birebir. 1 çay kaşığı türk kahvesi telvesini biraz su ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırıp yüzünüzü ölü hücrelerden arındırın. Daha sonra 1 yemek kaşığı maden suyu ve 1 yemek kaşığı gül suyunu karıştırarak yüzünüzü tonikleyin.

Gül suyunun sivilce kurutma özelliği de vardır. Gül suyu ile yüz temizliği kürlerini sivilceli ciltler için de uygulayabilirsiniz. Sivilceli ciltlere gül suyu maskesi için 1 çay bardağı gül suyu, 1 çay bardağı pudra ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüzün sivilce oluşumu olan bölgelerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra su ile yüzünüzü temizleyin. Bu maskeyi de haftada bir kere uygulamalısınız

Gül suyu ile yüz temizleme işleminden sonra, gül suyunu badem yağı ile karıştırıp nemlendirici olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca gül suyu makyaj temizlenmesinin sonrasında da tonik olarak cilde uygulanmalıdır.

Gül Suyu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gül suyunu marketlerden çok rahat bulabilirsiniz. Ancak gül suyu alırken içinde kimyasal katkı maddesi bulunmamasına dikkat ediniz. Kimyasal ve gül kokusunu esansı içeren gül suyu ile cilt temizlemek cildinizde kızarıklık ve tahriş gibi yan etkiler yapabilir. Ayrıca gül suyu alkol de içermemelidir. Gül suyunu evinizde de rahatlıkla üretebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.