Vipbakim

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

 Gül suyunun faydaları birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Gülsuyu farklı şekillerde yararını gösterir.

Cilde Sağladığı Yararlar

Yatıştırıcı özelliği olan gül suyu, oluşan tahrişlerin engellenmesini sağlar. Kuruluk, alerji, güneşte kalma gibi nedenlerle cilt yüzeyi tahrişe meyilli hale gelir. Cildinize gül suyu uygulayarak daha sağlıklı hal almasını sağlayabilirsiniz. gül suyu cildin ph dengesini de sağlayarak artı getirir. Sakinleştirici, canlandırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kesik gibi yaraların da tedavi olmasına katkı sağlar. Ek olarak akne ve sivilce sorunlarıyla baş edilmesine yardım eder. Gül suyu erken yaşlanmanın önüne geçecektir. Nemlendirici özelliği sayesinde sorunsuz şekilde uygulanabilir. Kullanımı da son derece kolaydır. Bir pamuğa dökülmeli ve cilde yedirilerek sürülmelidir.

 Makyaj Temizliğinde Katkısı

Makyajınızı gül suyu ile temizleyebilirsiniz. Gün boyu biriken ve gözeneklere zarar veren maddeler tıkanmaya neden olur. Makyajınızın temizlenmesi için gül suyunu kullanabilirsiniz.  Katkı maddesi içermeden bunu yapması doğal bir temizleyici olmasında etkili olmuştur. Cildin tahriş olmasına neden olmadan zararlı maddeleri uzaklaştırır.

Güneş Yanıklarında Etkisi

Gül suyunun faydaları güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılan bir malzemedir. Özellikle buzdolabında bekletildikten sonra uygulanırsa yanıkların etkisini azaltacaktır.  Güneş yanıklarından etkilenen cilde sprey olarak uygulanmalıdır.  Etkisini kısa sürede hissettirecektir.

 Göz Çevresi Sağlığında Faydaları

Gül suyu mor halkalar, gözaltı torbalarının giderilmesi gibi hallerde yararlı olacaktır. Ayrıca gözün içersinde damlatıldığında hijyen sağlar. Gözlerin daha ışıltılı olmasını sağlar. Ağrı ve yanmaların önüne geçer. Gül suyu bir şişeye eklenmeli ve yarım saat bir saat kadar buzdolabında soğutulmalıdır. Bunun sonrasında bir parça pamuğa damlatılır ve gözler kapalı olacak biçimde göz kapaklarının üzerine sürülür. Bu şekilde bir süre beklenmesi sonrasında rahatlatıcı etki yaratacaktır.

 Diş Eti Sağlığı İçin Etkileri

Gül suyunun faydaları diş etlerinde de görülür. Dental problemlerin tedavisinde etkili olan gül suyu iltihapların önüne geçer. Diş etinde meydana gelen sorunlarda çözüm sağlar. Diş etlerinde ağrı olanlar, ağız kokusu gibi sorunları olanlarda etkili sonuç verir. Diş etlerinizde etkisinin görülmesi için bir miktar gül suyu ağza alınır ve bekletilerek tükürülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.