Vipbakim

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Sıcak yaz günlerinin cildimiz üzerinde bıraktığı en can sıkıcı sorunlar arasında yer alan güneş lekeleri, önlem alınmadığı müddetçe cildimiz üzerinde hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle cilt güzelliğine önem veren bayanların muzdarip olduğu bu konu hakkında güneş lekelerine çözüm için yapılabilecek faydalı doğal yöntemleri sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Yaz günlerinde tatil bölgeleri ve kıyı kesimler başta olmak üzere günün en sıcak olduğu saatlerde dışarıda bulunmak veya bu saatlerde denize girmek başta olmak üzere, bu saatlerde ister istemez güneşin dik gelmesine bağlı olarak zararlı ışınlara maruz kalabiliyoruz. Bu durumda cildimiz üzerinde yoğun güneş ışığı gören kısımlarda cilt lekeleri veya güneş lekeleri oluşumu gözleniyor.

Güneş Lekeleri Oluşumuna Karşı Alınabilecek Önlemler

İlk olarak güneş lekelerinin oluşumunu engellemek için hassas cilt sahiplerinin günün en sıcak olduğu öğle saatlerinde, güneş altında olmamaları veya mümkün olduğunda az durmalarını öneriyoruz. Bu saatlerde dışarıda olma zorunluluğu olanların ise kendilerine koruyucu şemsiye vb. bir şey bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede güneşin zararlı ışınlarına doğrudan maruz kalmayarak korunmuş olacaksınız.

Güneş lekeleri için soya fasulyesi: Oluşan güneş lekelerine karşı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan soya fasulyesi güneş lekeleri üzerinde etkilidir. 1.5 su bardağı soya fasulyesi küçük bir tencere içerisine dökülerek taşmayacak şekilde üstten birkaç parmak boşluk bırakılarak suyla doldurulur.

Geceden sabaha kadar bu şekilde tencerede bekletilen soya fasulyesi 20 dakika kadar kaynatılır. Kaynama esnasında tencerenin ağzı kapalı olmalıdır. Soya fasulyeleri kahverengi-kırmızı tonlara ulaştığından güneş lekeleri için hazırdır. Tencere soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra süzülerek uygun bir kaba alınır. Sonrasında pamuk yardımı ile soya fasulyesi suyu güneş lekelerinin olduğu bölgeleri ıslatacak şekilde sürülür. Uygulama sonrası 1-2 saat beklenip cilt ılık suyla temizlenir.

Güneş lekeleri için kırmızı elma ve kayısıGüneş lekelerine karşı uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem kırmızı elma ve kayısı kürüdür. Orta büyüklükte kırmızı elmanın kabuğu ince bir şekilde ezilerek küçük bir tencere içerisine konulur. Sonrasında 4 adet sert kayısı çekirdeği veya çekirdek üzerinde görebileceğiniz beyaz yumuşak bölge çıkarıldıktan sonra geriye kalan kısım aynı tencereye konulur.

Tencereye az bir miktar su eklendikten sonra çatal yardımıyla kayısı ve elma kabuğu ezilerek lapa halini alması sağlanır. Dibe yapışmayı önleyecek kadar az miktarda su daha eklenir ve 5 dakika kadar pişirilir. Bu aşamadan sonra ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra oluşan elma ve kayısı kürü parmaklar yardımı ile güneş lekelerinin bulunduğu bölgelere sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla cilt yıkanır. Bu yöntem güneş lekelerinin boyutuna göre haftada bir veya birden fazla uygulanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.