Güneşe Karşı Koruyucu Ürünler Hakkında Önemli Bilgiler

Hava ve su gibi güneş de hayatın devamı için gereklidir. Güneş ışığı yaşamın kalitesini arttırır, D vitamininin insan vücudunun kullanabileceği hale getirilmesini sağlar. Ayrıca güneşin insan psikolojisi üzerinde pozitif bir etkisi vardır.  Bununla birlikte güneşin zararları da yok sayılamaz. Güneşe uzun ve kontrolsüz bir şekilde maruz kalmak çeşitli fizyolojik ve patolojik etkilere neden olabilmektedir. Bu etkiler en fazla cilt üzerinde görülür. Güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak amacıyla gelişen teknolojiyle birlikte cilt uzmanları çok çeşitli  güneşe karşı koruyucu cilt ürünleri geliştirmişlerdir.

Güneşlenme alışkanlığının giderek artması, dışarıda yapılan spor aktivitelerinin popülerliği ve ultraviyole ışınları yayan cihazların hayatın her alanında kullanımın yaygınlaşması ve ozon tabakasındaki deliğin büyümesi nedeniyle güneşin zararlı ışınlarının dünyaya daha fazla gelmesi gibi nedenlerden dolayı güneşe karşı koruyucu cilt ürünlerinin kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

Güneş koruyucu ürünler;

  • Fiziksel güneş koruyucuları
  • Kimyasal güneş koruyucuları olarak iki grupta toplanırlar.

Fiziksel Güneş Koruyucu Ürünler: Bu tip ürünler kızılötesi (IR) ve ultraviyole (UV) ışınları üzerlerine düştüğünde, bunları yansıtıp dağıtarak güneşten korumayı sağlarlar. Bu tip ürünlerde genelde en çok kullanılan maddeler çinko oksit (ZnO) ve titanyum dioksittir (TiO2).

Kimyasal Güneş Koruyucu Ürünler: Bu tip güneş koruyucular ise organik maddelerden oluşur ve sentetik bir şekilde hazırlanırlar. Genellikle yüksek koruma faktörü (SPF) elde edebilmek için, kendi aralarında veya fiziksel güneş koruyucularla birlikte karıştırılıp kombine olarak hazırlanırlar. Kimyasal güneş koruyucu ürünler güneşten korumayı, ultraviyole ışınlarını absorbe ettikten yani emdikten sonra, zararsız bir ısı ve ışık olarak geri vererek sağlarlar.

Bu amaçla kullanılan kimyasal maddeler ise benzofenonlar, sinnamatlar, paminobenzoik asit (PABA) ve esterleridir.

Uzmanlar güneşe karşı koruyucu cilt ürünlerinden fiziksel güneş koruyucu grubundaki kaliteli bir ürünü alıp, kullanmanızı öneriyorlar. Güneş koruyucu ürünlerin etki süresi ortalama iki saattir. Çoğu insan güneş koruyucu ürünü sabah dışarı çıkmadan önce sürüp, tüm gün boyunca güneşten korunduğunu düşünüyor. Özellikle yazın cildin terleme oranı arttığı için güneş koruyucuların ciltte sabit olarak kalması zordur. Oysa yeterli korumanın sağlanması için güneş koruyucuların 2 saate bir yeniden sürülmesi gereklidir. Cildin yıkandığı, temizlendiği ve silindiği durumlarda da yeniden sürülmelidir.

Güneşten koruyucu ürünlerin raf ömrü iki yıldır. İki yıl boyunca bozulmadan güvenle kullanılabilirler.

Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden düzgün bir koruma yaz mevsiminde en az 30 faktörlü bir koruyucuyla mümkün olmaktadır. Kış mevsiminde de güneş koruyucuların kullanılması gereklidir. Çünkü güneş ışınları kış mevsiminde de dünyaya düşerler. Kışları ise 30 faktöre kadar olan güneş koruyucular yeterli korumayı sağlamaktadır.

Güneş koruyucuların cildi cilt kanserinden koruduğu da tespit edilmiştir. Güneşin altında çalışanlar korunmak için ciltlerini örtmeli ve güneşe karşı koruyucu cilt ürünlerinden muhakkak kullanmalıdırlar.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top