Vipbakim

Güneşten Cildi Neden Koruruz

Güneşten Cildi Neden Koruruz

Güneşlenmenin cilde birçok yararı vardır. Cildi yeniler, kemikleri geliştirir fakat yararları olduğu kadar bir çok zararı da vardır. Zararlarından birisi güneş altında çok fazla kalındığında cildin bir süre sonra yaşlanmasına sebep olur. Aynı zamanda cildinize gelen UV ışınları yani zararlı ışınlara da  uzun süre boyunca temas edildiğinde cildinizde büyük lekelerin oluşmasına, kemiklerinizin zayıflamasına ve cilt kanserine  neden olur.

Bu ışınlar cilde teması fazla olduğunda yarardan çok zarar vermektedir. Kısaca özetlersek, güneşlenmek zararlı bir eylem değildir. Fakat fazla ve aşırı olduğunda ciddi problemlere yol açar. Güneşten cildi neden koruruz sorusunun cevabını da yazımın içerisinde bulabilirsiniz.

Doğru Güneşlenmek İçin

  • Eğer tatilde iseniz öğlen sıcağında denize girmek yerine sabah saatlerinde ya da akşamüzeri yüzmek yararınıza olacaktır. Güneşin zararlı ışınlarını en çok sentezlediği vakitler öğle vakitleridir. Eğer öğle vakitlerinde dışarı çıkarsanız ya da güneşlenirseniz cildiniz de bir çok yanık ve ya problem oluşabilir. Güneşten cildi neden koruruz?
  • Güneşin zararlı ışınlarından kurtulmak için şemsiye ve şapka da kullanabilirsiniz. Yaz boyunca güneşin altında değil de gölge de durmaya da özen gösteriniz.
  • Sadece yaz tatillerinde değil güneşli havalarda da cilt tipinize uygun güneş kremini kullanmanızı öneririm. Güneş kreminizin en az 15 faktörlü olması cildinizin yararına olur.
  • Yaz aylarında güneşin cildi kurutmaması için bol bol su içmeliyiz. Fazla su içmek yaz aylarında oluşan güneşin zararlı ışınlarını cildimizden korumaya yardımcı olur.
  • Cildinizde kullanacağınız güneş kremi, güneşten koruyucu maske, güneş spreyi gibi maddeleri alırken kaliteli ya da kalitesiz olduğunu göz önünde bulundurunuz. Eğer kalitesiz bir güneşten korunma ürünü kullanırsanız güneşten korunmak yerine daha çok zarar görürsünüz.
  • Güneşe çıkmadan 30 dakika önce cildinize güneş kremini uygulamanız, cildinizin kremi iyice emmesini ve zararlı güneş ışınlarına karşı daha iyi korumasını sağlayacaktır. Güneş kremini evden çıkmadan 30 dakika önce uyguladıktan sonra dışarı çıktığınızdan 1 saat sonra bir daha uygulayınız. Çünkü güneş kremi güneş karşısında etkisinde hızlıca yitirir.

Güneşe Çıkmadan Önce Yapılacak Cilt Maskesi

Malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı Susam yağı
  • 2 yemek kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı;

Hindistan cevizi yağını, susam yağını ve zeytinyağını elinizin sığacağı bir kapta karıştırınız. İyice karıştırdıktan sonra ılık olan bu yağ karışımını güneşe çıktığınızda açık kalacak yerlere sürünüz. Bu işlemi dışarı çıkmadan 15 dakika önce yaparsanız, vücudunuza daha çok yararı olacaktır.

Hindistancevizi yağı cildi yenileme özelliği olduğu için ciltte oluşacak güneş yanıklarını engeller ve güneş yanıklarının üzerine sürüldüğünde çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Susam yağı ise 30 faktörlü güneş kremlerinden daha fazla koruma sağlar. Susam yağının özelliği ise güneşten gelen UV ışınlarını cilde sızdırmamasıdır. Bu da cildinizin zararlı güneş ışınlarından korunmasını sağlar. Umarım güneşten cildi neden koruruz sorunuza bir cevap bulabilmişsinizdir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.