Vipbakim

Güneşten Korunmanın Yolları

Güneşten Korunmanın Yolları

Güneşten Korunma Yolları; Yaz ayları kızgın güneş ışınları cildin doğal yapısını tahrip ederek  ciltte telafisi zor hasarlara yol açabilir. Cildi yaz aylarından güneş ışınlarından nasıl korumanız gerektiğini bilmeli ve kendinizi güneşten korumalısınız.

 

1 – Antioksidanlar seçenek değil, zorunluluk olmalı

Bilim adamları serbest radikallerin UV ışınları, kirlilik ve sigara kullanımıyla oluştuğunu uzun zamandır biliyordu. Ama yapılan son araştırmalara göre, bazı güneş kremleri de bu durumun suçlusu olabilir. Güneşten en iyi korumayı sağlamak için, her sabah güneş kreminden önce antioksidan bir serum kullan. C vitamini, yeşil çay ve resveratrol gibi içerikler, cildinin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olabilir. Ya da içeriğinde antioksidan maddeler olan bir güneş kremi seçebilirsiniz. E ve C vitaminleri içeren güneş kremlerini de tercih edebilirsiniz.

 

2 – Tek Değil İki Kat Koruyucu Sür

En uygun koruma için bugüne dek tavsiye edilen, bütün vücuduna toplam 30 gram kadar güneş koruyucu uygulamanız gerektiğiydi ( bu miktarı bir shot bardağı kadar düşünebilirsin ). Ama bu yaz, bu oranı iki katına kadar çıkartabilirsiniz. Uyguladığın krem miktarını iki katına çıkarırsan, teorik olarak hem daha çok, hem de daha eşit uygulayacaksın. Vücudunuzun her noktasına ulaştığınızdan emin olmak için, vücudunun sağ tarafından başla ( kollar, omuzlar, bacaklar ), daha sonra sol tarafa geç. Bu aşamada göğüs, karın ve sırt bölgelerine de krem uygula. Sol tarafı tamamladığınızda sağ tarafa geç ve aynı işleme baştan başla. Ardından plajın keyfini çıkarabilirsin. Derinlemesine nemlendiren ve antioksidan içeren koruyucuları tercih edin.

 

3 – Güneş Kremini Son Kullanma Tarihinden Önce Bitirmelisin

Tarihi geçmiş bir sütü içmeyeceğiniz gibi, geçen seneden kalma güneş kremlerini de kullanmamalısınız. Bu güneş kremlerin üzerine son kullanma tarihinin yazılmamasının bir nedeni var. O tarihten sonra güneş koruma etkisi oldukça azalıyor. Güneş koruyucu kremlerin genellikle kullanma süresi bir yıl olsa de siz bir yıl dolmadan hatta o yaz onu bitirmiş olmanız gerekiyor. Güneş kremlerini güneşin altında kullandığımız ve bulundurduğumuz için kısa sürede bozulma olabiliyor.

 

4 – Hiçbir Ürün Gerçekten Su Geçirmez Değildir

Güneşten korunmanız için Artık üreticiler ürünlerini 40 veya 80 dakika arasında suya dayanıklı olarak etiketleyebiliyorlar. Ürünün kaç dakika koruma sağladığı test edilip suda korunmanın devam ettiği kanıtlandıktan sonra bu iddia ediliyor. Ayrıca yüzdükten sonra havlu ile kurulanma isteğinize bir son verin. Suda zaman geçirdikten sonra havlu ile korunmak cildinizde bulunan güneş korumasını temizler. Üzerinizdeki suyun kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz. Böylece hem serinlemiş olursunuz hem de güneş kreminiz daha dayanıklı hale gelir.

 

5 – 15 Faktörden Az Olan Ürünler İşe Yaramaz

Üzerinde SPF 8 yazan ürünü kullandıysan en azından kendimi koruyorum diye düşünüyorsan çok yanılıyorsun. SPF 15’in altındaki rakamlar o ürünün geniş spektrumlu olmadığını gösterir. Yani sizi sadece yanmaktan korur. UVA ışınlarına karşı sıfır koruma sağlar.

 

6 – Güneş Koruyucu İle Yetinme Diğer Önlemleri de Al

Güneş kremi kullanmak bir zorunluluk olsa da, yalnızca başlangıç. Güneş kremleri aşırı güneşli günlerde tek başına yeterli değil. Kendinizi daha iyi korumak için geniş kumaşlı malzemeden yapılmış bir şapka, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmanız şart. Ayrıca güneşin en tepede olduğu saatlerde kapalı bir ortamda olmanız gerekir. Güneşe mecburen maruz kalıyorsanız günde iki kez antioksidan tablet kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.