Vipbakim

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Kadınlar bakımı hayatlarında ki en önemli değer olarak görmektedirler. Her ne kadar çoğu zaman için bakım yapmayı unutuyor olsalar bile; bir sonra ki gün daha çok bakım uygulamaktadırlar. Mesela bir gün akşam dışarıdan eve girdiniz, o zaman nasıl bir bakım ile karşılıyorsunuz kendinizi? Belki sadece elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz ama bir bayan için pek de yeterli olacağınız sanmadığımız bakım tarzıdır bu. Eğer sizlerde bakımı seviyorsanız ve bunu rutin bir şekilde devam ettirmek istiyorsanız; günlük bakım hakkında bilgi vereceğiz sizlere. Günlük cilt bakımı nasıl yapılır başlığı altında rutin bir bakımdan bahsedeceğiz.

 Cilt Tipinizi Öğrenin

Bir bakımın en temel noktası; bakım yapılacak bölgenin tanımını yapabilmektedir. Eğer sizlerde kendi cilt tipinizi bilmiyorsanız; bunun için cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Cilt tipi öğrenmenizin temel nedeni ise; kullanacağınız ürünleri ona göre seçmenizden geçmektedir. Eğer pul şeklinde dökülme varsa; kuru, parlak ve oldukça yağlı ise; yağlı, alın, burun ve çene gibi kimi bölgelerde yağ var ise; karma, eğer kimi ürünlerden sonra kaşınma veya yanma hissi bulunuyorsa; hassas cilde sahipsiniz.

Cildi Temizlemek

Cilt bakımında en önemli unsurlardan bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Eğer sizlerde dışarıdan geldikten sonra cildinizin kötü görünümünden kurtulmak istiyorsanız; cildinizi temizlemeye başlamalısınız. Ilık su ve cilt tipinize uygun sabun veya benzeri ürünler kullanarak basit ama etkili bir temizlik yaratabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Cildinizi derinlemesine temizledikten sonra muhakkak ki; nemlendirici kullanmalısınız. Cildiniz ister yağlı isterse de kuru olsun nemlendirme aşamasını atlamamalısınız. Buna göre cildinize uygun nemlendiriciyi kullanarak etkin bir nemlendirme safhası geçirebilirsiniz. Eğer çok daha etkin hissetmek istiyorsanız; cildinizi temizledikten sonra uygulamalısınız.

Güneş Koruyucuyu İhmal Etmeyin

Güneş kremleri veya koruyucular halk arasında sadece yazın kullanılır gibi bir tabirle anılmaktadır. Ama ne kadar yanlış olduğuna inanacaksınız. Çünkü güneşin sadece yazın ortaya çıkmadığını herkes bilir, özellikle de kışın oluşan güneşlerde cildimize zarar vermektedir. Bu bakımdan dolayı günlük olarak dışarıya çıkarken cildinize en uygun güneş koruyucuyu uygulamalısınız.

Cildi Her An Yıkamaktan Kaçının

Sanıyoruz ki; gün içinde her an yüzümüzü yıkamalıyız veya bunu yaparsak cildimizin kötü görüntüsünü atlatacağız, halbuki en büyük yanlışlardan bir tanesi olacaktır. Çünkü cildimizi sabah kalktığımız zaman; ılık su ile yıkamalıyız ve ardından yumuşak bir havlu yardımı ile durulamalıyız. Bir de günün sonunda kirlerden arınmak için aynı yöntem dahilinde yıkamalıyız. Cildi çok yıkamaz; kurumasına sebep olacaktır.

Makyajınızı Muhakkak Temizleyin

En büyük yanlışlardan birisi; makyajla yatmaktır. Çoğu zaman yorgunluktan unutuyor olsak bile; mümkünse temizleyerek yatmalıyız. Makyajdan arınmayan cildimiz daha çok akne oluşumuna neden olacaktır.

Aknelere Dokunmayın

Evet, kimi zaman cildimizde pek de hoşumuza gitmeyen gerek siyah noktalar gerek ise de sivilceler çıkmaktadır. Ama onlardan kurtulmak isterken çok daha fazla oluşmasına sebep olabilirsiniz. Bunun için onlara dokunmayın ve gerekli temizlemeyi yapın, aksi takdirde kurtulamazsınız.

Makyaj Malzemelerinizi Paylaşmayın

Kıyafetlerinizi paylaşmak gibi sanıyoruz, makyaj malzemelerimizi paylaşmayı ama ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını bilemiyoruz. Gerek enfeksiyon olsun gerek ise de çeşitli sıkıntılarla karşılaşmamak adına mümkünse makyaj malzemeleriniz size özel olarak kalsın.

Beslenme ve Uyku Düzeni

Cilt için en son önereceğimiz tüketilen besinler ve uyku düzenidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak, cildimizi dost olarak kabul ettiğimizin göstergesi olacaktır. Tabi su içmek cilde parlaklık verecektir ve cildin yenilenmesini sağlayacaktır. Uyku ise; sağlıklı bir cilt için en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle göz çevresinde bulunan halkalar için.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.