Vipbakim

Güzel Bir Cilt İçin En İyi 5 Vitamin

Güzel Bir Cilt İçin En İyi 5 Vitamin

1- A vitamini : Kırışıklıklar için

Yaşlanmaya karşı savaşan en iyi vitamin.

Nerde bulunur: OTC1 losyonlarda, Gece kremlerinde (içinde A vitamini bulunduranlar Retinoid barındıranlar olarak bilinir), Reçeteli ürünlerde(bunlarda retinoid barındırır lakin uzman kişi tarafından verilirler.).

Kanıtlananlar: Kırışıklıkları azaltır, kahverengi lekelerin tonlarını açar, cilt pürüzlerini giderir.  New York Üniversitesi Langone Tıp  merkezinden yardımcı klinik Prof. Dermatolojist’i Dr. Doris Day şöyle diyor. “A vitamini ve retinoidler hakkında 700’den fazla yayınlanmış araştırma vardır. Genç görünen bir cilt isteyen herkez bundan faydalanmalıdır.”

Nasıl kullanılır: Her gece retonid barındıran bir gece kremi uygulayın. -Güneş ışığı A vitaminin çoğu formunu etkisiz hale getirir.-

2- B3 vitamini : Kızarıklıklar için

Cildin nemlenme hızını arttırarak kızarıklıkları önler.

Nerde bulunur: Losyonlarda, kremlerde ve serumlarda bulunur ve çoğunlukla “Niasinamid” olarak belirtilirler.

Kanıtlananlar: Cildinizi dış etkenlerere karşı koruyan iki ana yapıtaşı olan Seramidler ve yağ asitlerinin üretimini arttırırlar. Miami Üniversitesi Kozmetik Tıp ve Araştırma Enstitüsü Müdürü MD Leslie S. Baumann B3 için şöyle diyor. “Güçlendirilmiş bir bariyer gibidir, cildinizin daha iyi nem geçirmesini sağlarken tahriş edici yabancılarıda uzak tutar. Cildiniz kuru ya da hassas ise sizin için kesinlikle uygulanması gereken bir vitamindir.” Bir çalışmada kanıtlanmıştır ki Niasinamid ler ciltteki çeşitli türdeki kızarıklıklar önlenmesinde etkilidir. Siyah noktaların oluşmasını engeller.

Nasıl kullanılır: En iyi sonuç için B3 vitaminin sabahları ve akşamları uygulayın. Retinoid (yukarda bahsedilen) ile gelen tahrişleriniz  varsa azaltmak için Niasinamid ler ile birlikte kullanarak fayda sağlayabilirsiniz -yani A Vitamini ile B3 Vitaminini karıştırarak uygulayın- Bu iki karışım ayrıca yaşlanma önleyici etkiside vardır.

3- C vitamini : Noktalar için

Tüm vücut için yaşlanma önleyici etkisi vardır.

Nerde bulunur: Ürünleri alırken bileşenler kısmında “C” işaretini arayın ve yoğunluk olarakta %5 ya da fazlasını tercih edin. Kremlerden haplara hemen her çeşidini bulabilirsiniz.

Kanıtlananlar: Cildimizdeki serbest radikaller2  kırışıllılar, sarkma ve diğer yaşlanma belirtilerini tetikleyebilirler. C vitamini cildin pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlarken kahve rengi noktaların yok olmasına yardımcı olur. Bir çalışmada güneş hasarı olan bir bayana 6 ay boyunca C vitamini uygulanmış ve güneş hasarlarının belirgin bir şekilde düzeldiği gözlenmiştir. En doğru sonucu almak için retinoidler (A vitamini) ile birlikte kullanılmalı benzer özellikleri olan bu iki vitamin karıştıklarında maksimum faydayı sağlıyorlar.

Nasıl kullanılır: Serbest radikallere karşı cildinizi korumak için sabahları güneş koruyucu kreminizi sürmeden önce uygulama yapın.

4- E vitamini : Nemlendirme için

Kuruluğu azaltır ve cildin UV ışınlarına karşı savunma direncini arttırır.

Nerde bulunur: Güneş kremleri ve güneş sonrası ürünlerinde bulunur. En iyi yaşlanma önleyici bakım ürünlerinde en az %1 E vitamini bulunur.

Kanıtlananlar: Cildin doğal olarak nemlenmesini arttırarak kuruluğa karşı etkilidir. Ayrıca serbest radikalleri yok etme yeteneğinden dolayı tam manasıyla bir “cilt koruyucu” olarak bilinir (Cilt bakımı ile ilgili 1000 lerce çalışmada E vitaminin koruyucuların süper star’ı olduğu belirtilir.). Sigara dumanına maruz kalınmış bir durumda kararsız moleküllerin  sayısını azaltır.  UV ışınına maruz kalmadan kullanıldığında cilt daha az tahriş olur, daha az kurur ve daha az kızarma yapar.

Nasıl kullanılır: Güneşe maruz kalmadan önce ve şayet çok güneş ışınına maruz kaldıysanız sonrasında da uygulayın. UV ışınları vücudun E vitamin depolarını azaltırlar. Bunun için E ve C vitamini olan bir güneş koruyucu kullanın.

5- K vitamini : Göz altı siyahlıkları için

Daha genç görünümlü, parlak göz altları için.

Nerde bulunur: Göz kremlerinde ve retinol3 içeren ürünlerde bulunur.

Kanıtlananlar: Göz altında oluşan siyah halkaları yok etmeye yardımcı olur. Kanın deri içine sızmasına yarayan kılcal damarlarda pıhtılaşmadan dolayı  çatlaklar oluşur ve burdan sızan kanlar bu göz altı siyah halkalarını oluşturur. K vitamini (fitonadiyon) kan pıhtılaşmasını kontrol ederek bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Nasıl kullanılır: Geceleri uygulayın. Alıştırmanız gerekli: İlk önce hafta bir ya da iki defa uygulayın ve her hafta bir gün arttırarak uygulama devam edin.

[1]- OTC: nedir : (Over the Counter) sözlük manası olarak, tezgah üstü ürünler anlamına gelir. İçerik olarak, güvenliği kanıtlanmış (çeşitli kontrol onayları almış ve belgelendirilmiş), tedavi edici, tedaviye yardımcı ya da önleyici tedavide destek olarak konumlandırılan bu ürünler; reçeteli ürünlerin tersine, reçeteye ihtiyaç duyulmaksızın alınıp tüketilebilen koruyucu, tedaviye yardımcı ya da temizleyici sağlık ürünleridir.

[2]- Serbest radikaller nedir : genellikle bir elektronunu kaybetmiş bir oksijen atomu içeren moleküllerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.