Vipbakim

Hangi Cilde Nasıl Bakım Yapılmalı?

Hangi Cilde Nasıl Bakım Yapılmalı?

Cildinizle ilgili bilmeniz gereken hangi cilde nasıl bakım yapılmalı? yöntem ve uygulamaları nasıl olmalı? Bu soruları kendinize sorduğunuz zaman sağlıklı bireyler olabilmek için ilk adımı attınız demektir. Hangi cilde nasıl bakım yapılmalı? Öncelikle cildinizi tanımanız gerekmektedir. Hangi ölçüde ne gibi sorunların çıkabileceğini ve nasıl tepkiler vereceğinizi bilmeli ve daha sonra buna önlem almalısınız.

Cilt Tipinizi Hala Öğrenmediniz mi?

Kusursuz bir cilt için öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

Cildiniz;

 • Yağlı, parlak ve büyük gözenekleriniz var ise yağlı.
 • Pul şeklinde dökülmeler var ise kuru.
 • Burun, çene ve alın bölgeniz yağlı ve yanak kuruysa, karma.
 • Bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanımı sonrası kaşıntı ya da yanma hissediyorsanız, hassas cilt sınıfına girmektedir.

Cildiniz İçin Temizlik

 • Cilt tipinize en uygun olacak, yumuşak temizleyiciler kullanın. Bol bol ılık su ile duruladıktan sonra kurulayın. Cildiniz kuruma ve yağlanma etkisi gösteriyorsa farklı temizleyiciler deneyebilirsiniz.
 • Kuru bir cilde sahipseniz, koku içermeyen ve alkollü temizleyiciler kullanabilirsiniz. Sabun kullanmamalı, hafifçe ılık su ile durulanmalı ve sıcak su kullanımından uzak durulmalıdır. Pul hainde dökülen deri hücrelerini önlemek için kuru ciltler için önerilen peeling yöntemini denemelisiniz.
 • Yağlı bir cilde sahipseniz, jel şeklinde köpüren temizleyiciler ile yıkanmalısınız. Bol miktarda ılık su ile durulanın. Hassas bir cilde sahipseniz, hafif bir temizleyici ile yıkayın, ılık su yardımıyla durulayın. Sabun, asit, alkol veya parfüm içerikli ürünler yerine, papatya, gliserin ve yeşil çay gibi maddeler içeren ürünleri kullanmanız gerekmektedir.

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın!

 • Yağlı bir cilde sahipseniz dahi nemlendirmeye ihtiyaç vardır. Cilt tipinizin ne olduğunun önemsiz olmasıyla birlikte özel nemlendirici ile her gün düzenli olarak bakımınızı yapmalısınız. Su temelli ve siyah nokta oluşturmayan nemlendiriciler kullanın. Akneye yakın ve yağlı bir cildiniz varsa, yağsız ve hafif nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Güneşten Kendinizi Koruyun!

 • Sadece 15-20 dakika içerisinde cildinize zarar verebilecek güneş ışınlarından kaçınmalısınız. Nemlendiricilerin çoğunluğu güneş koruyucu özellik taşısa da özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmalısınız. Hava kapalı olsa dahi güneş kremi kullanabilir ve her 3 saatte bir uygulayabilirsiniz.

Cildinizin Yıkanma Saatini Bilmelisiniz

 • Gün içinde aşırı derecede yüz yıkanması, kurumaya neden olacaktır. Sabah uyandığınızda ılık su yardımıyla yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir havlu ile kuruladıktan sonra, yüzünüzü ovalamamaya dikkat edin. Her gece yüzünüzün cildine uygun olan yumuşak sabun veya uygun bir temizleyici ile yıkayarak, makyaj ve kirlerden arınabilirsiniz.

Makyaj Temizliğine Dikkat Edin!

 • Aşırı yorgunluktan dolayı yüzünüzü yıkamadan uyumak istiyor olabilirsiniz. Fakat bu cildinizde bıraktığınız makyaj, gözenekleri tıkayıp akne oluşumuna sebep olacaktır. Makyajınızı temizlemek adına makyaj temizleyicisi veya yumuşak bir temizleyici kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.