Vipbakim

Hassas Ciltler İçin Bakım Rehberi

Hassas Ciltler İçin Bakım Rehberi

Hassas cilt bakımı oldukça zahmetli bir iştir. Cilt bir anda kızarabilir ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Hassas cilt bakımında yanaklarda kılcal damar oluşumlarına da rastlanmaktadır bu durum hassas cilt yapısındaki kişilerde daha çok görüldüğü için uygulanacak yöntemlerde hassas cilde uygun olmalıdır. Hassas cilt bakımı nasıl yapılmalı, Hangi maddeler hassas cilde iyi gelir ve ayrıca hassas cilt için maske tariflerini sizler için hazırladık; 

Hassas Cilt Bakımı

– Hassas cilde sahip olan kişiler en ufak bir olayda yanaklarının kırmızlığını saklayamazlar. Bu yüzden her makyaj malzemesi bu cilde uygun değildir. Deri üzerinde çeşitli tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden doğal ve mineral makyaj malzemeler ile makyaj yapmalıdırlar.

– Hassas ciltlerin makyaj çıkarma durumu da oldukça sıkıntılıdır. Bu yüzden badem yağı veya zeytinyağı ile makyajınızı temizlemeniz gerekir. Bu yağlar cildin tahrişini engeller.

– Hassas cilde sahip kişiler için en iyi maske meyvelerden yapılan maskelerdir. Mevsimine uygun meyveler seçerek cildinize bakım uygulayabilirsiniz.

– Cilt üzerinde devamlı kırmızılık ve lekeler oluşuyor ise bu lekeleri yeşil çay kullanarak azaltabilirsiniz. Hem dıştan hem içten yeşil çay kullanımı size çok iyi gelecektir.

– Hassas cilde sahip olan kişiler kozmetik sabunlardan kaçınmalıdır. Edineceğiniz bitkisel bir sabun ile temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Hassas ciltler için en uygun sabun buğday sabunudur. Buğday sabunu hiçbir alerjik reaksiyona neden olmaz ve cildinizi temizler.

– Hassas yapıya sahip ciltlerde beslenmede büyük önem taşır. Yediğiniz besinler yüzünüzün kızarmasına ve kaşınmasına neden olabilir. Bu yüzden alerji testi yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Yemeniz ve yememeniz gereken besinleri öğrenerek bu duruma uygun davranabilirsiniz.

– Su tüketimi herkes için hayati önem taşır. Fakat hassas cilde sahip kişiler için daha önemlidir. Cildin devamlı kızarması ve oluşan kabartılar, su içilerek azaltılabilir. Suyun günde 8 bardak içilmesi normaldir.

 

Hassas Cilt için İyi Gelen Maddeler

  • Allantoin ve Bisabolol kızarıklıkları yatıştırır antiseptiktir cildi rahatlatır.
  • Allantoin naturel etken maddedir Buğdayözü yağı, At kestanesinden sağlanır ve cildi tahriş edici etkilere karşı korur.
  • Bisabolol papatya yağından elde edilir , yanma ve kaşınma hissine iyi gelir.
  • Pantenol cilde nem kazandırır tahrişi ve kaşınmayı en aza indirir.
  • Glycerin ( Propan-triöl ) nem yükseltici etkisi vardır.
  • Arnika ( Arnica montana ) bitki çeşididir, tahriş giderici, antiseptiktir.
  • Calendula veya  Mandelöl ( Badem yağı ) Hassas ciltler için yumuşaklık sağlar.

Hassas Ciltler için Cilt Maske tarifi

– 1 tatlı kaşığı bal, -1 çorba kaşığı süt(1/2) yarım muz

Muzu temiz bir kapta iyice ezerek üzerine bal ve sütü ilave edip, iyice karıştırın. Bu karışımı başta göz çevresi olmak üzere tüm cildinize uygulayınız. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile hafifçe masaj yaparak iyice temizleyiniz.

 

Hassas Cilt için Maske (2)

Suna duman kaya bu maskeyi hassas ciltler için önermektedir.  Bu maske özellikle yorgun  olan hassas ciltler için uygulanır.

-1 tatlı kaşığı badem yağı, -1 tatlı kaşığı polen tozu, -Yarım fincan nar suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı :
Tüm malzemeleri temiz bir kapta iyice karıştırarak elde ettiğiniz karışımı cildinize sürünüz. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile hafifçe masaj yaparak iyice temizleyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.