Vipbakim

Havuz Suyunun Cilde Etkileri

Havuz Suyunun Cilde Etkileri

Yazın gelmesiyle ve sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle herkes tatil planları yapmaya başladı. Daha şimdiden denizler ve havuzlar serinlemek isteyen, tatil yapmak isteyen insanlarla dolup taştı. Deniz suyu doğal bir oluşum olduğundan zararları konusunda korkulacak pek bir şey yok. Peki, ama havuz suyunun cilde etkileri neler? Zararlı mı, faydalı mı? Sizler için araştırdık.

Yüzme havuzları hijyenik tutulmak amacıyla çeşitli kimyasallarla korunuyor. Fakat başta klor olmak üzere bu kimyasalların pek çoğu vücudumuz için zararlı. Cilt kuruluğu, gözlerde kızarıklık, cilt soyulması gibi etkilerin yanı sıra, hormanal bozukluklar ya da astım krizi gibi ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Havuz suyunun yutulması halinde de çeşitli sindirim sorunları ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir.

Havuz Suyunun Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunuruz?

Havuza girmeden önce duş almak, cildiniz temiz suyla nemlendiği için daha az havuz suyu emilmesini sağlar. Ayrıca teriniz havuz suyundaki kimyasallarla reaksiyona girerek zararlı olabilir.

Klorun etkisini sıfıra indirmek için vücudunuza C vitaminli kremler kullanabilirsiniz. Fakat cildinizde yapış yapış bir his olmaması için havuzdan çıkar çıkmaz duş almayı ihmal etmeyin.

Kapalı havuzlar yerine açık havuzlar tercih etmeniz de yararınıza olacaktır. Kapalı havuzlar yeterli oksijen miktarına sahip olmadığından risk daha fazladır.

En Etkili Madde Olan Klordan Nasıl Korunuruz?

Saçlara çok fazla zararı bulunan klor, saçların canlılığını alarak tehditlere ve kırılmalara açık hale getirir. Uzun müddet havuzda kalındığında saç, kloru oldukça fazla emer. Bu nedenle havuza girmeden önce saçlarınızı temiz su ile yıkamalı, uzun havuzda kalma süreci boyunca sık sık havuzdan çıkarak saçlarınızı durulamalısınız. Havuza girerken saç bonesi kullanmak da oldukça koruyucu bir eylem olacaktır.

Havuz suyunun cilde etkileri yalnızca saçlarda kendini göstermez. Gözlerinizi de klorlu havuz suyundan korumalısınız. Bunun için en etkili yöntem deniz gözlüğü takmaktır. Kontakt lens kullanıcısıysanız havuza girmeden önce muhakkak lenslerinizi çıkarmalısınız. Havuzdaki kimyasallar sonucu mikrop kapma riski lens kullanırken oldukça fazladır ve eğer dikkat edilmezse körlüğe yol açabilir.

Havuzlarda mantar türü ve dış kulak yolu enfeksiyonlarının kapılma oranı da bir hayli yüksektir. Özellikle çocuklarınızı korumalısınız. Girdiğiniz havuzun hijyen koşullarını yerine getirdiğinden emin olmalısınız.

Havuz Suyunun Temiz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Su her ne kadar berrak görünse de, havuza girmeden önce havuzun kenarında suya temas eden fayansları elle kontrol etmek gerekir. Çünkü görüntü yanıltıcı olabilir. Fayanslarda herhangi bir yağlanma ya da tabakalaşma olması, havuzun temiz olmadığının habercisidir. Ayrıca aşırı yoğun şekilde alınan klor kokusu da risk habercisidir.

Havuz suyu TSE 11899 a göre içme suyu özellikleri ile yaygın ve genel hijyen şartlarına sağlamalıdır. Ayrıca derecesi 27’yi geçmemelidir. Kullanılan kimyasalların cilde zararı en az olanları tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.