Vipbakim

İlkbahar İçin Cilt Bakımı

İlkbahar İçin Cilt Bakımı

En hassas bölgemizin cildimiz olması nedeniyle onu iyi korumak ve bakım yapmak oldukça önemlidir. Cildin pürüzsüzlüğünü koruma ve cildi her zaman taze tutmak için, ölü tabakayı temizleyerek yapılan işlemlerin hepsi cilt bakımı adı altında anılabilir. İstenmeyen sivilce ve siyah noktalarla uğraşmanın sonucu cildimizde lekeler oluşabilir. Ayrıca makyajı iyi temizlememek, makyajla uyumak da cilt hasarlarına neden olmaktadır. Çevresel etkenlerden de zamanla etkilenen cildimizi korumak önemlidir.

Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Cilt bakımı için özellikle güzellik merkezlerine gitmek, kozmetik ürünlerine çok fazla para ödemek şart değil. Evde bitkisel yöntemler ile cilt bakımlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Cildinizde oldukça fazla sıkıntı varsa örneğin; cildinizde kalınlaşma ya da çok belirgin cilt lekeleri varsa bir güzellik merkezine başvurup uzmanlar tarafından cilt bakımınızı yaptırmanız cilt sağlığınız için de önemlidir.

Cildinizin sağlıkla parlaması, pürüzsüz ve kusursuz görünmesi için dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Sigara, alkol ve kafein tüketimini en aza indirmek hatta hiç kullanmamak. Çünkü sigara içmek cildin erken yaşlanmasına ve renginin solmasına sebep olur. Bununla birlikte uyku düzensizliği de yorgun görünen bir cilde neden olur. Aşırı yoğun çalışma, uykusuz kalma, stres yapmak da cildinizi yıpratır. Bunun yanında yiyecek ve içecek tüketimine dikkat etmek gereklidir. Yağlı yiyecekleri çok fazla tüketmek ciltte yağ birikimi olmasına ve daha sonra sivilce ve akneye dönüşmesine neden olur. Bu sebeple bu tarzda gıdaların tüketimini sınırlandırmak ve hiç tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Cildimize bakım yaparken mevsimlerin de etkisini göz ardı edemeyiz. Vücudumuzu etkileyen mevsim özellikleri, iklimler aynı zamanda cildimizi de etkiler. Bu yüzden cildimize yapacağımız bakımların seyri de değişebilir. Kışın soğuk havalarda cildimizde gerginlikler, hava değişiminden dolayı pürüzler, pullanmalarla karşı karşıya kalabiliriz. Cildi dışarıdan nemlendirici bakım kremleri veya herhangi kozmetik ürünleriyle beslemek yeterli olmayacak ve yediğimiz yiyeceklerle, aldığımız vitaminlerle de desteklemek gerekecektir.

İlkbahar için cilt bakımı ve kış aylarında yapacağımız cilt bakımları bu sebeplerden dolayı farklılık gösterecektir. İlkbahar için cilt bakımı önerilerimizi soracak olursanız burada kış aylarındaki gibi fazla özenli davranmamıza gerek kalmayacak. Havada güneşin olması kaslarda ve ciltte dayanıklılığı arttıracak olması en büyük avantajımız olacak. Cildimize peelinglerle ve bitkisel kürlerle güzellik merkezlerine çok fazla bütçe ayırmadan evde de bakım yapabiliriz. Peeling oldukça etkili bir yöntem olmasına rağmen her cilt tipine uygun olmayabilir ve yaz aylarında çok fazla önerilmemektedir. Güneş ışınlarının sürekli cildimize temas etmesi kurumaya yol açabileceğinden ilkbaharda cildin temizliğine daha fazla önem verilmelidir. Her cilt tipi için bakım ihtiyaçları değişkenlik gösterir. Yağlı ciltler çok fazla yıkanma ihtiyacı hissederken kuru ciltlere ise az yağlı bakım ürünleri tavsiye edilir.

En önemli hususlardan biri ise ilkbahar ve yaz aylarında cildi susuz bırakmamak ve uykumuzu düzene sokmaktır. Bahar yorgunluğuna aldırış etmeden uyku düzenimize her zamanki gibi devam etmeliyiz. Baharı mutlu bir ciltle karşılamak için ise bir güzellik merkezine başvurmakta fayda var. Bu sayede cildinizi tanıyabilir, cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.