Vipbakim

Kadınların genel cilt bakımı hataları

Kadınların genel cilt bakımı hataları

Yanlış güneş kremini seçmek, yoğun sabunlar kullanmak ve dermatoloji ürünlerinde değişikliğe gitmek cilt bakımı konusunda kadınların yaptığı bilindik hatalardandır. Uzmanlara göre sağlıklı bir cilt için bu tip hatalardan uzak durmanız gerekiyor.

Bu konuda Myra Cilt ve Saç Çözümleri medikal direktörü Sonia Mangal’ın bir kaç önemli önerisini sizlerle paylaşıyoruz:

Uygun olmayan güneş kremi seçimi

Yaşlanmanın görünür etkilerinden biri de güneşin zararlı etkileridir. Yüzde ikilik bir cilt hasarı bile yüzünüzü 3 yaş yaşlandırabilir. UVA koruması güçlü ve en az SPF 30 olan bir güneş kremi tercih etmelisiniz.

Güneş kremini kış aylarında ve kapalı alanlarda ihmal etmek

UVA ışınları aracınızın camları filmli olmadığı sürece kolayca cildinize nüfuz edebilir. Ayrıca gölgede bile UVA ışınlarının %50’si cilde ulaşabilir. Güneş kreminizi yılboyu ve kapalı alanlarda bile sürekli kullanıyor olmalısınız.

Yoğun sabunlar kullanmak

 Yoğun sabunlar cildinizin kurumasına neden olur. Sabunsuz ürünler hassas ciltler için ideal seçim olacaktır. Bu ürünler daha az yoğundurlar ve daha az kurumaya neden olurlar.

Yetersiz uyku

Az uyumak vücudunuzdaki stres hormonunu arttırarak cildinizin cansız görünmesine, kırışıklıklar oluşmasına ve göz altı torbalarına neden olur. Yeterli miktarda uyuyarak sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yeterince su içmemek

Cildiniz temelde sudan oluşan hücrelerden meydana gelmektedir. Yeterince su içmemek cildi kurutur ve pul pul olmasına neden olur. Kuru cilt daha az elastikiyete sahip olduğundan kırışıklıklara karşı savunmasız kalır.

Yanlış ürünler kullanmak

Bir ürünü reklamına bakarak ya da ünlülerin tavsiyelerini dinleyerek asla satın almayın. Bir cilt bakım ürünü cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap verecek özelliklere sahipse satın alınmaya değerdir.

İyi ürünlerin sonuçlarını görme konusunda sabırsız davranmak

En yapmamanız gereken şeylerden biri de mucizevi sonuçlar bekleyip hayal kırıklığına uğrayarak dermatolojik ürünlerden vazgeçmektir. Cildinizde görünür etkileri yaratabilmesi için en iyi ürünün bile en azından iki üç aya ihtiyacı olacaktır.

Dermatolog tavsiyesi almaktan kaçınmak

Kızarıklıklarınız, alerjileriniz ya da akne baskınlarınızdan çok satan ürünleri kullanarak daha hızlı kurtulabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. En kısa zamanda bir dermatoloğa danışmak bu durumlarda yapabileceğiniz en doğru hareket olacaktır.

Yetersiz beslenme

Daha genç görünen ve sıkı bir cilt için diyetinizde C vitamini, omega 3 doygun yağları ve diper antioksidanlar bol miktarda bulunuyor olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.