Vipbakim

Karma Cilt İçin Bakım Önerileri

Karma Cilt İçin Bakım Önerileri

Karma cilt tipi; bakılması en zor cilt türüdür. Cilt üzerinde burun, çene ve alın daha yağlı; diğer kısımlar daha kurudur. Bu yüzden karma cilt bakımınızı yaparken biraz zorlanabilirsiniz.

  1. Karma ciltli bayanlar; öncelikle yüzlerine uygun temizleyici ve losyonlar kullanmalıdır. Cilt bir taraftan yağlanırken, diğer taraftan kurumaya yüz tutar. Her gün kalktığınızda aynada cildinizi dikkatle incelerseniz; T bölgesinin yağlı olduğunu görürsünüz. Karma cilt tipinde önemli olan; her noktayı aynı seviyeye getirmektir. Ya her tarafın kuru olması gerekir, ya da her bölgenin yağlı olması istenir. Bu yüzden yüz için kullanılacak malzemeler özenle seçilmelidir.
  2. Karma cilt tipinin hiçbir artısı yoktur. Aksine yüzde değişik nemlendiriciler ve kapatıcılar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma yönelik birçok ürün kozmetik sektöründe bulunmaktadır. Makyaj yaptığınızda karma ciltli bayanların; burun bölgesi yağlanmaya başlar. Bir yandan yanaklar gergin ve kuru iken; alın ve burun çoktan yağlanmıştır. Bu durumda; piyasada bol miktarda satılan; yağ emici mendilleri edinebilirsiniz. Yağlı bölgenin üzerinden geçtiğinizde; bu şekilde sizi birkaç saat daha idare edecektir.
  3. Karma ciltlerin temizliği günde bir kere yapılmalıdır. Günde 3 kere yüzünüzü temizlerseniz; yanak bölgesinin kırışmasına neden olursunuz. Kurumuş bölgeye defalarca bakım uygulamak ve losyonlarla yıkamak; o bölgenin kırışmasına ve kurumasına neden olur.
  4. Karma ciltli bayanlar için özel olarak üretilen bant bulunur. Bu bantlar; yağlı bölgelerdeki yağı emici özelliğe sahiptir. Bu bantlardan yapıştırarak; yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Makyaj yapmadan önce bu bantları uygularsanız daha rahat edersiniz.
  5. Karma ciltlerde yanak kısmının daha kuru ve gergin olduğunu belirtmiştik. Bu bölgelere nemlendirici krem sürülmelidir. Yağlı bölgelerin ise; bantlarla yağının giderilmesi sağlanmalıdır. Görüldüğü gibi karma cilt bakımı oldukça zahmetlidir. Sivilce sorunu içeren karma bir cilt yapısı; sizi daha fazla korkutabilir. Fakat çok endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü sivilceler; burun ve çenede daha az görülürler. Önemli olan kuru bölgenin yani yanakların buna uygun bir ortamı olmamasıdır. Yanakların yağlı olması daha kötü sonuçlar doğurur. Alanı daha geniş olduğu için; çıkan sivilceler kolay bir şekilde sizi terk etmez.
  6. Karma cilt bakımı; yaz mevsiminde ayrı bir özen ister. Yağlanan yüzeyler daha çok yağlanır ve kuruyan bölgeler daha çok kurur. Bu dengenin oturtulması için; güneş koruma faktörü içeren kremler kullanılmalıdır. Cilt yapısını koruyarak; aynı zamanda denge kurulmasını sağlayan güneş kremleri; bütün cilt tipleri için gereklidir.

 

Karma Cilt Maskeleri

1-1′er tatlı kaşığı Bal, yoğurt ve mısır unu , iyice karıştırılır ve cilt ‘e sürülür. yirmi dakika ciltte bekletildikten sonra cilt yıkanır. Bu maske, karma ciltleriçin uygundur, aynı zamanda siyah noktaları yok eder.

2-Maden suyuna birkaç damla limon sıkın ve buz kalıbına döküp buzdolabına koyun. Bu buz kalıplarını yüzünüze sürebilirsiniz.

3-Limon, havuç, salatalık, su teresi, elma ve maydanozu sıkıp cildinize sürün. 5 dakika kadar bekleyip, ılık su ile yıkayın.

4-Karma ciltlere elma suyu da sürebilirsiniz. Elma suyu, cildin gözeneklerini sıkılaştırır.

5-İki yemek kaşığı gül yaprağı, bir tatlı kaşığı bal ve yeteri kadar gül suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve on beş dakika bekleyin. Ardından durulayın. Bu maskenin cildinize etkisini göreceksiniz.

6-Üzümü sıkıp suyunu damla damla iki kahve kaşığı nemlendirici kremin içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp on dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

7-Kil, iki damla zeytinyağı ve limon suyunu iyice karıştırın. Karışımı özellikle yağlı bölgelere sürebilirsiniz. On beş dakika kadar bekleyip, cildinizi yıkayın.

8-Bir kahve kaşığı elmanın içini iyice ezerek iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve yirmi dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

9-Taze bir yumurtanın sarısını iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün. Yirmi dakika bekletin. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

10-Bir tatlı kaşığı bira mayası ve bir tatlı kaşığı ılıtılmış sütün içinde eritilir. Karışım bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonrada tüm yüze sürülür.On dakika kadar ciltte bekletilir ve durulanır.

11-Rendelenmiş bir elma, çok az miktarda süt ile pişirilip ılık iken yüze sürülür. Maske kuruyunca, yüzünüzü gülsuyuna batırılmış bir parça pamukla silerek temizleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.