Vipbakim

Karma Cilt Temizliği

Karma Cilt Temizliği

Karma cilt bakımı nasıl yapılır öğrenmeden önce karma cilt nedir onu anlamalıyız. Cilt tipini belirledikten sonra bakim yöntemlerini anlamak daha kolay olacaktır. Karma cilt dediğimiz cilt tipi hem kuru hem yağlı olan ciltlerdir. Bu ciltlerde T bölgesi dediğimiz alın ve burun kısmı yağlı iken, diğer kısımlar kurudur. Bunu anlamak içinse yıkayıp kuruladığınız temiz cildinize hiç bir şey uygulamadan iki saat bekleyin. İki saat sonunda T bölgesine dokunduğunuzda yağlı hissediyor ancak yanaklarınızda yağlı hissetmiyorsanız cildiniz kurudur. Böylece ciltlerin bakımı da temizliği de oldukça zordur. Çünkü sürekli iki tip ürün kullanmanız gerekir. Nemlendirici kullanırken bile yüzünüze yer yer sürmeli, yağlı bölgeleri atlamalısınız.

Karma Cilt Temizlik Önerileri

Kozmetik ürünleri cilt tiplerine uygun olarak üretilmektedir. Seçiminizi karma ciltler için olan ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Ancak bu yeterli olmayacak, ekstra bir şeyler yapmanız gerekecektir. Peki neler yapılabilir?

  • Cilt losyonu ve temizleyici ürünler seçerken karma cilt için olan ürünleri tercih edin. Bunlar yüzünüzün yağ oranını aynı seviyeye çekecektir.
  • T bölgeniz için yağ emici mendiller kullanırken, yanaklar için nemlendirici kullanarak yüzünüzdeki Parlaklığı eşit şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Bu ciltlerde yaşlılık etkileri yanaklardaki kırışıklıklarla kendisini gösterir. Bu yüzden yanaklar gibi kuru yerleri nemlendirmeli ve bakım yapmalısınız.
  • Yağlı bölgelerde siyah nokta ve sivilceler oluşabilir. Bunlar için de aralıklarla bakım yapmalısınız. Siyah nokta bantları gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Karma Cilt Maskeleri

Karma ciltler için sürekli olarak ayrı ayrı temizlik yapmaktansa her iki cilt tipine de uyum sağlayan maskeleri tercih edebilirsiniz. Böylece yüzünüzün tamamına uygun tek bir temizlik yapmış olursunuz. Karma cilt temizliği de haftada bir uygulayacağınız maskelerle daha kolay bir hal alır.

Cildinizdeki siyah noktaları yok eden, aynı zamanda nemlendiren maske sayesinde daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı mısır ununu uygun bir kapta karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika sonra yıkayın. Bu maske hem cildi temizler hem de gözenekleri sıkıştırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.