Vipbakim

Kerevizin Cilde Faydaları Nelerdir

Kerevizin Cilde Faydaları Nelerdir

Yapısında, başta potasyum olmak üzere; kalsiyum, magnezyum, sodyum, selenyum ve fosfor mineralleri bulunan kerevizin cilt sağlığına faydaları saymakla bitmez.

Öncelikli olarak kerevizde oldukça bol miktarda bulunan omega-6 yağ asidi cilde oldukça faydalı bir mineraldir. Omega-6 yağ asidi cilde son derece parlak bir görünüm vermesinin yanı sıra aynı zamanda kuru ve katı cilde esneklik sağlar. Özellikle yağlı cilt sorunu olan insanların cilt yağlarının normale dönmesi için kereviz suyu mükemmel bir iksirdir. Kereviz suyunu içmek bazı kişilere zor gelebilir bu durumda dilimlenerek su içinde kaynatılan kereviz soğutularak buzdolabında bekletildikten sonra yatmadan önce cilde uygulanır. Bu yöntem de cildin yağ oranının dengelenmesine yeterlidir.

Akne ve Sivilceleri Giderir

Kerevizin cilde faydaları nelerdir sorusuna verilecek bir başka yanıt akne ve sivilcelere karşı etkisi olabilir. Özellikle akne ve sivilceden sürekli rahatsızlık duyan kişiler kereviz suyunu nane yağının içine karıştırıp ciltlerine sürdüklerinde olumlu sonuç alacaklardır. Özellikle ergenlik yaşının baş belası olan sivilcelerden kurtulmak için çok etkili bir faydası olan kereviz macun kıvamında hazırlanarak sivilceli bölgelere mask olarak uygulanabilir.

Bazı kişilerin ciltlerinde görülen vitiligo denilen beyaz lekeler aslında bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için etken olan psoralen kerevizde bol miktarda bulunur. Bu madde deride melanin üretimini artırıcı özelliktedir. Melanin dengesi ise derideki beyaz lekelerin yok olmasını sağlar.

Vitamin Deposu

Bir vitamin deposu olan kereviz içerdiği A, E, K ve C vitaminleri ile insan vücudunda koruma etkisi yapar. Kerevizde bulunan A vitamini yaşlanma belirtilerini azaltır. Kereviz içinde oldukça bol olarak bulunan E vitamini ise cildin nem dengesini koruyarak çeşitli kötü oluşumlara izin vermez. Kerevizin içinde bulunan K vitamini ise yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir. Kereviz aynı zamanda içinde bolca bulunan bu K vitamini sayesinde vücutta oluşabilecek erken kırışıkları önleyici bir sebzedir.

Son yıllara kadar özellikle itici tadı nedeni ile tüketimi pek tercih edilmeyen kereviz insan sağlığı için son derece faydalı bir sebze olduğu anlaşıldıktan sonra adeta bir iksir önemi kazanmış ve tadı ikinci plana itilmiştir. Günümüzde en çok tercih edilen sebzeler arasında yerini almıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.