Vipbakim

Kış Yanığı Nedir, Kış Yanığı İçin Ne Yapılmalı?

Kış Yanığı Nedir, Kış Yanığı İçin Ne Yapılmalı?

Uzun soğukların ardından artık bir an önce gelsin diye iple çektiğimiz yaz aylarının bize beraberinde güzelliklerini sunduğu, bunun yanı sıra zararlı ışınlarına da maruz kaldığımız güneş, maalesef kış aylarında da cildimize aynı zararları vermek suretiyle karşımıza çıkıyor.

Bilinenin aksine, kışın, insan cildinde oluşan yanıkların sebebi direk olarak rüzgar ya da soğuk hava koşulları değil yine aynı güneş ışınlarının, soğuk havanın cildimizde yarattığı kuruluk vb. sebeplerle, cildimize nüfuz ederek zarar vermesi şeklinde ortaya çıkıyor.

Kış yanığı nedir sorusuna olayın aslında tam olarak bir “kış yanığı” olmadığı cevabını verdikten sonra daha da önemlisi, başımıza gelen kötü durumlarda ne yapılmalı sorusuna cevap arayalım.

Kış aylarında maruz kaldığımız hava koşulları ve güneş ışınlarının etkileşimiyle cildimizde oluşan yanıklarla başedebilmek için yapabileceğimiz şeylerden bazıları şu şekilde :

  • Güneş Kremleri: Yazın tatile gitmeden önce eczanelerden aldığımız güneş kremlerini “kışın da kullanabilirsiniz” diyerek bir nevi pazarlayan eczacıların aslında ne kadar doğru söyledikleri ortada. Sadece sıcak yaz günlerinde korunmak için değil, kış aylarında da özellikle az bulutlu ve güneşli günlerde sokağa çıkarken yüzümüze koruyucu krem sürmek son derece faydalı. Böylelikle en önemli önlemimizi alarak kış yanığına karşı ilk direnişimizi gerçekleştiriyoruz.
  • Soğuk/Sıcak tedavileri :Yanıkların oluştuğu bölgelere soğuk kompresler uygulamak ne kadar mantıklıysa sıcak su ile yıkamak veya sıcak ortamlardan kaçınmamak bir o kadar zararlı.
  • Analjezik özelliği taşıyan gıdalarla kompres: Salatalık yine en kurtarıcı kahramanlardan. İçerdiği maddeler sayesinde hem iyileştirici hem de nemlendirici etkisiyle yanıklara karşı bire bir. Çiğ patatesi de hem kolay dilimlenmesi ve zarar görmüş bölgelere direk temas ederek tedavi edebilmesi açısından tercih edebilirsiniz.
  • Yoğurt :Küçükken ısırgan otlarının içine yuvarlanınca anneannelerimizin bütün vücudumuza yoğurt sürmesi boşuna değilmiş herhalde. Bilimsel olarak kesin ispatları bulunmamasına rağmen yüksek ihtimalle serince bir yoğurdun yanma hissini hafifletmesi sebebiyle tercih edilebilir. Sürün, bekletin, ılık suyla durulayın
  • Antimikrobiyel yağlar: Pek çok gıda ürününde koruyucu madde olarak da kullanılan defne, kekik , biberiye gibi yağların yanık bölgesine sürülerek cildi rahatlatması ve tedaviye katkısı da oldukça önemli.

Genel olarak, kış yanığı için ne yapılmalı dendiğinde yukarıdaki bahsi geçen yöntemler sonuç vermiyor ya da ağrı şiddetinde bir azalma gerçekleşmiyor ise mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Dermatolog gerekli hallerde oral yollu ilaç tedavisine de başlayabilir.Kış yanıkları cilt tipine göre farklı etkilerle karşımıza çıksa da unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi de bu yanıkların cilde kalıcı zarar vermiş olma ihtimalidir.

Güneşin yaydığı ışınlardan bazıları direk cildin altına kadar nüfuz edebildiği için bazı durumlarda bu yanıklar ilerleyen yıllarda yeniden baş gösterebilir. Özellikle çocuk yaşta geçirilmiş bu tip yanık vakaları var ise, ileriki zamanlar için doktorlara mutlaka bilgi verilmesinde fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.