Vipbakim

Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi

Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi

Cildimizdeki donukluğun ve kırışıklıkların en temel sebeplerinden biri olan kuru ciltler, bakıma en muhtaç cilt tipidir. Bu nedenle kuru cilt bakımı nasıl yapılmalı? ve nelere dikkat edilmeli öğrenmemiz gereken konulardır.

Cilt altında bulunan yağ bezelerinin yeterli salgı işlemini yerine getirmemesi sonucu cildimizde kuruluklar meydana gelmektedir. Genel olarak kalıtsal olan bu durum küçük çocuklarda ve 60 yaş üzeri kişilerde oldukça belirgin görülür.

Kuru cilde sahip olanlar nasıl beslenmeli?

Kuru cilt bakımı için yapılan uygulamalardan önce beslenmemizi düzenlemek bizlere oldukça yarar sağlayacaktır. Kuru ciltlere sahip olanlar A, B ve E vitaminlerini temin etmelidir. Bu vitamin gruplarını az tüketiyorsanız daha çok önem vermelisiniz. Özellikle doymamış yağa sahip besinlerden mahrum kalıyorsanız bu durumu tersine çevirmelisiniz.

Bütün cilt türlerinin güzelliği için en önemli faktör kan dolaşımıdır. Bu kuru ciltler içinde geçerlidir. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin düzenli bir şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu vitaminlerin tüketilmesi ile kan dolaşımı normal seyrine döner ve hücre zarları güçlenir. Böylelikle cildinizin ihtiyacı olan besinleri almış olursunuz.kuru-cilt-bakimi

 

Kuru ciltler için krem önerileri

Beslenmemizi düzenledikten sonra artık cildimizi nemlendirmek için uygulamalara başlayabiliriz. Cildinizdeki kuruluktan kurtulmak için düzenli olarak nemlendirici ürünler veya doğal maskeler kullanmanız gerekmektedir. Özellikle sürekli makyaj yapıyorsanız daha da özen göstermelisiniz.

Kullanacağınız nemlendirici kredimin markasına özen göstermelisiniz. Adı duyulmuş ve kendini kanıtlamış kremleri kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Makyaj temizleme sırasında yumuşak dokulu ürünleri kullanmalısınız. Makyaj temizleme losyonunun kuru ciltlere uygun olması da oldukça önemlidir.

Kuru cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusun en önemli cevaplarından biride cilt bakımını düzenli yapmak ve gece maskelerini de ihmal etmemektir..

Yüzünüzü çeşme suyu ile yıkamamanız önemli. Çeşme suyunda bulunan kimyasallar cildinize zarar verecektir. Bunun yerine arıtılmış su veya maden suyu kullanmanız daha yararlıdır.kuru-cilt-bakimi-nasil-olmalidir

Kuru ciltler için doğal yağlar

Kuru cilt bakımı evde de yapılabilir. Evinizde bulunan veya kolayca sahip olabileceğiniz yağlar ile cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Evlerde en çok bulunan ve en klasik nemlendirmeye yardımcı yağdır. Cilt zeytin yağını kolay bir şekilde emebilmektedir. Ancak zeytin yağı kokusunun ağır olmasından dolayı akşamları kullanmak daha çok tercih edilmektedir. Aşırı olmamakla birlikte zeytin yağını cildinize masaj yaparak yedirmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Tatlı Badem Yağı

Kuru ciltleri onaran en etkili yağlardan biridir. Farklı kozmetik ürünlerde kullanıldığı gibi tek başına da kullanılır. İçerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunduran tatlı badem yağı cildinizi kuruluktan ve güneşten dolayı yıpranan cildinizi onaracaktır.

Esansiyel Yağları

Esansiyel yağları kuru ciltleri nemlendirirken aynı zamanda cildi bakterilerden arındırır. Egzama gibi cilt hastalıklarında kuruluk ve kaşıntıya oldukça iyi gelmektedir.

Esansiyel yağlar;

  • Limon yağı
  • Papatya yağı
  • Havuç tohumu yağı
  • Lavanta yağı

Esansiyel yağları tek başına kullanmak bazı ciltlere ağır gelebilir. Bu yüzden tatlı badem yağına veya jojoba bağına bir kaç damla esansiyel yağlardan eklemek oldukça yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.