Vipbakim

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Rehberi

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Rehberi

Normal ciltlere göre ter ve yağ oranı daha az olan ciltler dir. Kuru ciltler bakterilere karşı diğer cilt yapılarına nazaran daha az savunmasızdır. Yapıları ince olduğundan dolayı çabucak kızarabilir ve tahriş olabilirler. Kuru Cildin Yapısı Nasıldır? Kuru cilde sahip insanlar sabah ve akşam olmak üzere cildiniz nemlendirilmelidir. Çünkü kurumaya başlayan ciltte tahrişler ve lekelenmeler yüz göstermeye başlayacaktır. Kuru ciltte kuruluktan dolayı pullanma ve çatlamalar hasıl olabilir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Eğer cildiniz doğuştan kuru değil, sonrada kurumaya başlamışsa bunun sebebi yüzünüzle temas eden kimyasalla veya eksik aldığınız bir vitamin olabilir. Cilt Kuruluğu Neden Olur? Cilt Kuruluğu genetik olarak ebeveynlerden çocuğa geçebildiği gibi sebebiyetin de çeşitli faktörler de yatmaktadır. Menopoz ve Guatr hastalığı cilt kuruluğuna sebep olabiliyor. Cilt bakımlarında bilinçsiz veya ucuz kremlerin ya da losyonların kullanılması, havanın nem durumu, yeteri kadar su tüketilmemesi cilt kuruluğunun başlıca sebeplerindendir.

Kuru Cilde Sahibim, Ne Yapmalıyım?

Eğer cildiniz kuruysa tahrişten kaçınmalısınız. Çünkü kuru ciltler hassas ciltler grubunda yer almaktadır. Eğer sigara kullanıyorsanız, bırakmayı deneyin. Eğer bırakamıyorsanız kullandığınız sigara miktarını azaltmalısınız. Kullandığınız sigaranın yanında C vitamini takviyesi yaparak sigarayla mücadele eden cildinize destek verebilirsiniz. Bu genç bir deriye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer şampuanınızın sert olduğunu düşünüyorsanız şampuanınızı değiştirin, kimyevi sabunları, deterjanları ve alkollü temizleyicileri cildinizden uzak tutun. Rüzgar cildinizin kurumasına sebep olan dış etkenlerdendir.

Mümkünse çok rüzgarlı ortamlarda gerekmedikçe durmayın. Cildinizi temizlerken su yerine makyajınızı temizlerken kullandığınız makyaj temizleme mendillerinizi tercih edebilirsiniz. Kuru ciltlerin lekelenmesi kolay olduğundan dolayı güneşli havalarda güneş kremi kullanabilirsiniz. Kullandığınız nemlendiricinin ağır olmamasına dikkat edin ve besleyici özler barındıran nemlendiricileri tercih etmeye gayret edin. Dışarıdan takviye olarak vitamin desteği alabilirsiniz. Kalsiyum, C vitamini gibi takviye vitaminler cildinizi dinç tutacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.