Vipbakim

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler

Cildin nem dengesini korumak, güzellik açısından oldukça önemlidir ve bu yüzden nemlendirici kremler kurtarıcıdır. Aslında vücut için en iyi, en doğal nemlendirici sudur. Bol bol su tüketmek cildin nem dengesini koruduğu gibi, berrak ve parlak gösterecektir. Ancak bazen su da yeterli gelemeyebiliyor ya da su içmeyi unutabiliyoruz. İşte burada imdada nemlendirici kremler yetişiyor.

Nemlendirici Seçimi

Nemlendirici alırken cilt tipine göre seçim yapmak gerekiyor. Aslına bakarsanız nemlendirici temel olarak iki maddeden oluşuyor: yağ ve su. Cilt tipine göre nemlendirici dediğimiz ayrımı da bu iki maddenin oranları belirliyor.

Mesela yoğun kıvamlı kremlerde yağ miktarı fazladır. O zaman bu kremler yağlı ciltler için kullanılamaz, kuru ciltler içindir. Daha cıvık kremler ise daha az yağlı, daha fazla suludur. Bu kremler de yağlı ciltler için uygundur. En basitinden bir ayrım bu şekilde yapılabilir. Ancak kremlerde daha pek çok etken madde olduğundan dikkat edilecek başka hususlar da vardır.

Cilt Tipleri İçin Nemlendiriciler

Karma ciltlerde T bölgesi yağlı iken, diğer taraflar kurudur. Bu da cilt bakımını zorlaştırır. Ama üzülmeyin iki farklı nemlendirici ile sorunu çözebilirsiniz.

Kuru ciltler en çok nemlendirici isteyen ciltlerdir. Çünkü nemlendirilmeyen kuru cilt, çabuk yaşlanacaktır. Ayrıca ciltte çatlaklar ve pul pul dökülmeler de yaşanabilir. Bu nedenle yoğun kıvamlı nemlendiriciler kullanılmalıdır. Gliserin içerikli nemlendiriciler bu cilt tipine en uygundur. Günde iki kere nemlendirici kullanılabilir.

Yağlı Ciltler için nemlendirici kullanılırken akne önleyici olması şarttır. Aksi takdirde yağ içerikli nemlendirici cildi daha yağlı hale getirir ve akne kaçınılmaz olur.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Olmalı?

Nemlendiriciye en çok ihtiyaç duyulan cilt tipi kuru ciltlerdir. Kozmetik ürününden ziyade sağlık için bir ihtiyaç denilebilir. Bu nedenle kuru ciltler için nemlendirici seçimi süt tipi temizleyiciler, alkolsüz tonikler, yağ içeren besleyici gece kremi, nemi hapseden gece kremi, göz çevresi için ayrı kremler kullanılmalıdır. Orta yaşlı kişiler yaşlanmaya karşı serumlar ve ampuller de kullanmalıdır. Çünkü yaşlanma etkileri daha çabuk belirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.