Vipbakim

Limonun Cilde Faydaları Neler

Limonun Cilde Faydaları Neler

Limon, yüzyıllardır insanoğlu tarafından bilinen, bin bir türlü şifa kaynağı olan doğal bir besin türüdür. Limon denilince ilk olarak akla C vitamininin sağladığı faydalar, antioksidan ve bakteri hücrelerini yok etmesi gelmektedir. Limonun tadı ekşi olduğu için herkesin hoşuna gitmese bile sağlığa ve cilde sayısız faydası vardır. Limonun faydaları içerdiği B6, B1, B2 vitaminleriyle, manganez ve potasyum mineralleriyle oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Limonun sağlığa ve cilde iyi gelen faydalarından bahsedeceğiz. Limonun sağlığımıza ve cildimize mucizevi bir etkisi vardır.

Limonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Limonun ekşi bir tadı olsa da sağlığa olan faydaları, limonu çok önemli bir besin kaynağı haline getirmektedir. Limonun yüksek tansiyona, solunum bozukluklarının düzeltilmesine, diş sorunlarına, hazımsızlığa, saç ve saç derilerine, bağışıklık sistemine oldukça iyi geldiği başlıca bilinen özelliklerindendir. Vücudun pH değerini dengeler. Karaciğerleri ve bağırsakları temizlemektedir. Böbrek taşlarının ve safra keseciklerinin kolay bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır. Beyin sağlığını korur. Anti bakteriyel ve antioksidan özelliklerinden dolayı aslında doğal bir temizleyicide diyebiliriz. Kansere karşı direnç göstermeyi sağlamaktadır. Gözlerie iyi gelir. Ağız da bulunan zararlı ve kötü kokuya sebep olan bakterilerin birikimini önleyerek, ağız sağlığını korumaktadır. Gribe karşı vücutta direnç gösterir, böylelikle özellikle kış aylarında kolay kolay hastalanmayı engellemektedir. Kaşıntılara iyi geldiği de bilinmektedir. Sindirim sistemine yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığına, iskorbüt hastalığına, yaraların kolay iyileşmesine ve enfeksiyonları gidermede de etkileri vardır .kolesterolü düşürmektedir. Yanıklara iyi gelir, aynı zamanda limon kilo vermeye de yardımcı bir besindir. Ayrıca limonun özellikle yaz aylarında limonatası yapılarak serinlemeye, harareti almaya, rahatlık ve sakinlik verme gibi etkileri de bulunmaktadır.

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Limonun, yeterli düzeyde sürüldüğünde cilt için çok etkin ve yararlı bir etkisi vardır. Limonun faydaları oldukça fazladır. Cildi aydınlatıcı bir özelliğe sahiptir. Vücutta ki cilt hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Yüzde oluşan leke, akne, sivilce ve siyah noktaları önemli ölçüde azalttığı hatta yok ettiği bilinmektedir. Cildi arındırır ve cildin nefes almasını sağlar. Tamamen yaşlılık karşıtıdır. Yüzde ki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Cildi gerginleştirir ve canlandırır. Limon gözenekleri derinlemesine temizlemektedir. Kararan dirsekleri, dizleri, koltukaltı bölgesini aydınlatmaktadır. Limonun sayısız faydalarından yararlanmak isterseniz tarifini verdiğimiz maskeyi deneyerek sizde arada ki farkı görebilirsiniz. En verimli sonucu düzenli kullanımlar sayesinde alabilirsiniz.

Sivilce ve siyah noktalar için maske tarifi; 1 adet limonu ortadan ikiye bölün ve sivilcelerinizin olduğu bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla iyice yıkayın. Bu maske tarifini haftada bir düzenli olarak uygularsanız sivilcelerinizin azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Vücudumuzda ki kararan bölgeler(dirsekler, dizler, koltukaltı, bölge) için maske tarifi; Bu  bölgelere düzenli olarak limon sürmek kararan yerlerinizin rengini açmasını sağlayacaktır yapmanız gerek şey ise; limonu bu bölgelere sürüp 15 dakika beklettikten sonra bol suyla güzelce durulamaktır. Sonrasında nemlendirici sürünüz. Limonun faydaları hem cilt için hem de sağlık için bu şekildedir. Bu nedenle limonu sık sık kullanmaya dikkat ediniz. Fakat tansiyon hastalığı bulunanların çok fazla kullanması sakıncalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.