Vipbakim

Mutfağınızda yatan güzellik sırları

Mutfağınızda yatan güzellik sırları

Avustralyalı model Miranda Kerr’in kirpiklerini kıvırmak için çay kaşığı kullandığını biliyor muydunuz ? Mutfağınız biraz hayal gücü ile makyaj ve güzellik malzemelerinize ev sahipliği yapıyor olabilir.

Bir çok kadın önlerinde çok daha ucuz alternatifler olduğunu bilmediğinden güzellik malzemelerine oldukça yüksek bütçeler ayırdığının farkında değildir. Günlük kullanımının dışında sır gibi özelliklere sahip birkaç malzemeyi sizlere açıklıyoruz.

Dramatik kirpikler için çay kaşığı

Kirpiklerinizi mükemmel bir şekilde kıvırmak için, çay kaşığını alın ve fön yardımıyla biraz ısıtın. Aşırı ısıtmamaya dikkat edin. Kaşığın ucundan tutun ve sap kısmına kirpik diplerinize bastırarak uçlara doğru çekin. Kirpiklerinizi yukarı doğru kaldırarak bir kaç saniye kıvrımları görene kadar bekletin. Kıvırmadan hemen sonra maskara ile sertleştirin ve uzun ve dramatik kirpiklere sahip olmanın mutluluğunu yaşayın.

Tırnak törpüsü olarak kibrit kutusu

Kırılmış bir tırnak canınızı mı sıkıyor ? Eve gidip törpü veya makas kullanmayı beklemenize gerek yok. Yakındaki bir marketten kibrit kutusu alın ve kibriti çaktığınız pütürlü kısım ile tırnağınızı dilediğiniz gibi törpüleyin.

Oje kurutmak için mutfak yağları

Manikürcünüzün ojenizi sürdükten sonra yağlı bir sprey kullanarak hızlı kurutma yaptığını farketmişsinizdir. Mutfağınızdaki yağın da aynı işi görebileceğini biliyor muydunuz ? Tırnaklarınızı ojeledikten sonra, lavaboda üzerlerine sıvı yağ sıkın. Yağ şişesini yaklaşık 20 santim uzakta tutun ki ojeniz bozulmasın. Saf yağ kullandığınızdan emin olun, düşük yağ oranlı veya aromalı yağlar aynı işi görmeyecektir.

Aynı zamanda, yağ ile ağzınızı çalkalarsanız dişleriniz doğal beyazlığa kavuşacak ve tartar, plak ve bakteri oluşumu engelleyerek kötü koku oluşumunu önleyecektir. Hindistan cevizi yağı en iyi yağdır. Susam ve zeytinyağı da iyi alternatiflerdir. 20 dakika kadar çalkalayın ki yağ bütün yüzeye nüfuz etsin.

Parlak saçlar için karbonatlı su

Kuru ve elektriklenmiş saçları zaptetmek zordur. Karbonatlı su elma sirkesi ile aynı görevi görür, düşük pH değeri sayesinde hem saçlarınız kolay şekil alır hem de sirkenin bıraktığı ağır kokuyu bırakmaz. Karbonatlı suyu normal su ile karıştırarak şampuan ve kremden sonra saçlarınıza son bir durulama yapın. Bu sayede saçlarınız yumuşak ve parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Mükemmel eyeliner için selobant

Likit eyeliner ile mükemmel bir uygulama yapmak zordur. Kolay yolu ise oldukça basit. 2 cm kadar selobant alın ve parmağınıza birkaç kez yapıştırıp çekerek yapışkanlığını azaltın. Bandı gözünüzün alt ve dış kısmına yapıştırın ve alnınıza doğru açı verin. Kalem liner ile üst kirpiklerinizin ortasından sürmeye başlayın, kısa kısa darbeler yapın. Liner biraz bandın üstüne taşabilir, merak etmeyin. Bant ile gözünüz arasında kalan kısmı iyice boyadıktan sonra bandı çıkarın.

Genç bir cilt için streç film

Streç film sandviçlerinizi taze tutuyor olabilir. Ama aynı zamanda cildinizi de nemli ve  canlı tutabildiğini biliyor muydunuz ? Japonların tavsiyesi, nemlendirici kremi yüzünüze uyguladıktan sonra streç film ile sarın. Nefes alabileceğiniz bir delik bırakmayı unutmayın. 20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra çıkarın. Aynı işlemi boynunuz ve yıpranmış bölgeleriniz için de uygulayabilirsiniz. Peki bu nasıl işe yarıyor ? Vücut ısısı gözeneklerinizi açık tutacak ve kremin iyice emilmesini sağlayacaktır. Bu sayede cildinizin derinliklerine kadar nem işleyerek kollajen üretimini hızlandıracaktır.

Dudakları scrub’lamak ve kaşları taramak için diş fırçası

Diş fırçanız ile gülümsemenizi güzelleştiriyorsunuz, ama diş fırçası güzellik için başka yerlerinizde de kullanılabilir. Bebek yumuşaklığında dudaklar için diş fırçanızı arındırma aracı olarak da kullanabilirsiniz. Dudaklarınıza koruyucu veya krem temizleyici sürün ve diş fırçası ile oval hareketler yaparak fırçalayın. Saçlarınızdaki dolaşıklıkları açmak için de temiz bir saç fırçasına saç spreyi sıkın ve saçlarınızı üstten üstten fırçalayın. Aynı zamanda kaşlarınızı düzeltmek için de diş fırçası kullanabilirsiniz. Ya da limon suyuna batırdığınız diş fırçası ile güneş lekeleri kalmış bölgelerinize renk açıcı bir uygulama yapabilirsiniz. Son olarak birbirine yapışmış kirpiklerinizi ayırmada da kullanabileceğinizi ekleyelim.

-Ünlülerin makyaj uzmanı Uday Shirali ve Dermatolog Dr. Apratim Goel’in tavsiyeleridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.