Vipbakim

Organik Ürünler Kullanmanın Cilde Faydası

Organik Ürünler Kullanmanın Cilde Faydası

Kimyasal ürünler vücudumuzun her bölgesine zarar verdiği gibi cildimizi de yıpratıyor ve farklı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Kozmetik sektöründe ise organik olduğu söylenen ürünlerin çoğu az miktarda da olsa kimyasal içermektedir. Ürünlerine kimyasal katmayan markalar tabii ki de piyasa da mevcut. Bu markaları keşfetmek gerekiyor veya kendi ürünlerinizi evinizde elde edebilirsiniz. Bu yüzden çeşitli bitki ve meyveler içeren ürünleri tercih etmek en doğrusu olacaktır.

  • Paraben içermeyen ürünleri tercih edin: makyaj, temizlik ve parfüm gibi ürünlerin çoğunda kullanılan paraben maddesi aşırı kullanımda meme kanserine sebep oluyor. Bu yüzden üzerinde ‘’Paraben İçermez’’ damgası bulunan ürünler almaya dikkat edin.
  • Petrokimyasal İçermeyen Ürünler Tercih Edin: eğer aldığınız ürünlerin içerik etiketlerinde ‘’-anol’’ ile biten kimyasal isimlerine rastlarsanız bu, üründe petrokimyasal buluyor demektir. Beyin ve solunum yollarına zarar veren bu kimyasal neredeyse çoğu kozmetik ürününde bulunuyor. Bu yüzden ürünlerin etiketlerini iyice inceleyin ve organik ürünler içerenleri tercih edin. Organik ürünler kullanmanın cilde faydası olduğu gibi iç organlarımız için de önemlidir.
  • Sülfat İçermeyen Ürünler Tercih Edin: Sülfat genellikle şampuanlarda ve duş jellerinde bulunan bir kimyasaldır. Saç derisine ve iç organlarınıza zararlıdır. Organik ürünler kullanmanın cilde faydası var demiştik, bu faydayı saç deriniz için de kullanmak sağlıklı saçlar için çok önemli.

 

  • Talc İçermeyen Ürünler Tercih Edin: Talk pudrasını mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle bebek reyonlarında gördüğümüz bu isim cildiniz için büyük tehdit! Talc, cildin parlamasını önleyen bir üründür ve makyaj malzemelerinde yüksek dozda bulunur. Fondoten, pudra ve farlarda da bulunan bu madde cildin yıpranmasına sebep olurken aynı zamanda yumurtalık kanserine de sebep oluyor.
  • BHA ve BHT İçermeyen Ürünler Tercih Edin: belki de ismini daha önce duymadığınız bu kimyasallar isimlerini görünce ne kadar bu dünyaya ait değillermiş gibi dursalarda neredeyse kullandığımız tüm bakım ürünlerinde mevcutlar. Nemlendirici özellikleri nedeniyle ürünlerde kullanılan bu maddeler cildin hassasiyetini arttırarak alerjik hastalıklara sebep olabiliyor. Özellikle hassas cilde sahip olanlar bu iki maddeden uzak dursun ve Organik ürünler kullanmanın cilde faydasını asla küçümsemesin. Yoksa cildinizdeki kızarıklıklarla baş edemezsiniz.

Kişisel bakım alışverişinizi yaparken seçtiğiniz ürünlerin etiketlerine mutlaka bakın ve yukarıda sıraladığımız kimyasalları içeren ürünleri hemen geri bırakın! Bu kimyasallar ürünlerin içinde ne kadar az miktarda olursa olsun sürekli kullanıldığı hallerde hem cilt sağlığınıza hem de iç organlarınıza ciddi zararlar veriyor. Sadece cilt ürünlerinde değil kıyafetlerinizde de sentetik boya kullanılmayanları tercih etmeye çalışın. Günümüzde kimyasal içermeyen ürünlere ulaşmak zor ve biraz da pahalı olsa da unutmayın ki hiçbir şey sağlığımızdan daha değerli değil. Eğer ekonomik bir yol izlemek isterseniz bakım ürünlerinizin çoğunu evinizde de yapabilirsiniz. Organik ürünler kullanmanın cilde faydasını anlattığımız bu yazı umarız işinize yarar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.