Vipbakim

Ramazan ayında cilt sağlı için nelere dikkat edilmeli?

Ramazan ayında cilt sağlı için nelere dikkat edilmeli?

Ramazan ayının gelmesinin ardından, yeme ve içme düzenimiz 1 ay gibi bir süreç çerçevesinde farklılaşıyor. Bu bağlamda ise vücudumuzun en önemli besin kaynaklarından birisi olan su, günlük içim miktarının dışında kalıyor ve vücudumuz gereken nem desteğini alamıyor. Nem alamamasının ardından gelen problemlerden birisi ise; şüphesiz ki cilt kuruluğu oluyor. Hem yaz ayında olmamız hem de Ramazan ayı olması, tetikleyici durumlardan birisi olarak devam ediyor. O halde Ramazan’da cilt kuruluğuna dikkat etmek gerekiyor diyerek, alınması gereken önlemlerden bahsedelim.

Ramazan Ayında Cilt Kuruluğu

Günlük almamız gereken su miktarı, 2,5-3 litre arasında değişmektedir. Ama oruç tuttuğumuz zaman, maalesef ki bu rakamların yanından dahi geçemiyoruz. O halde iftar ile sahur arasında en azından 1,5 litre sıvı tüketmemiz gerekiyor; aslında bunun tamamının su olması en mantıklı kararlardan birisi olacaktır.

Nemsiz kalan bir ciltte, zaman içerisinde; kuruluklar, pullanma, kaşın ve bunun gibi benzeri şekillerde ortaya çıkacak olan rahatsızlıklar meydana gelecektir. Uzmanlar bu gibi sıkıntıların önüne geçmek adına; iftar ve sahur arasının en önemli zamanlardan birisi olduğunu vurguluyor ve gerekli nem takviyesinin alınmasını öneriyor. Böylelikle, tüm gün boyunca alınması gerekilen su bu zamanda alınarak vücut nem dengesini koruyor.

Sahur Nasıl Yapılmalıdır?

Sahur, su alımında en önemli vakitlerden birisidir. Sahurda yiyecekleriniz ve aynı zamanda içecekleriniz oldukça önemlidir. Sahurda su tüketimini arttırmalı, şeker ve karbonhidrattan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sahur için en önemli besinler, C vitamini içeren besinlerdir. Sahur yaparken yemekten ziyade, kahvaltı tarzı besinler tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır ve bununla beraber sahur aksatılmamalıdır.

Kısıtlı zamanlar içerisinde tükettiğimiz ürünlere ise; badem, ceviz veya fındık gibi kaliteli yemişler eklemeli ve bunların tüketimine özen göstermeliyiz. Sahur için masanızdan eksik olmayacak olan besinler ise; yeşil sebzeler olacaktır. Gerek maydanoz gerek  dereotu gerek ise de marul sizler için faydalı besinlerden birkaçıdır.

Susuzluk ve Hastalık İlişkisi

Bizler olaya sadece cildimizin kuru olması yönünden bakıyoruz ama durumun bir de hastalık boyutu olduğunu da dile getirmek gerekiyor. Böbrek yetmezliği, tansiyon hastalığı ve aynı zamanda şeker hastalığı gibi birçok hastalığı tetikleyecek dereceye getirebilir. Bunun için protein alımına dikkat ederek ve sıvı tüketimini dengede tutarak ibadet gereğince yerine getirilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.