Vipbakim

Sıcaktan Kuruyan Ciltlere Çözüm Önerileri

Sıcaktan Kuruyan Ciltlere Çözüm Önerileri

Kötü hava koşulları ve temiz olmayan havadan dolayı cildimiz zarar görmekte ve gözenekler tıkanarak derinin nefes almasını engellemekte ve bu durum da cilt sorunlarını beraberinde getirmektedir bu gibi sorunların yanı sıra aşırı soğuk ve sıcakta sorunları beraberinde getirmektedir. Aşırı sıcakta cildin yağ dengesi bozulmakta ve kuruyarak çatlamalar yaşamaktadır bu da hoş olmayan bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ya da bu durumlara çözüm olmak için sıcaktan kuruyan ciltlere çözüm olabilecek pek çok öneri mevcuttur.

Ciltte Kuruluğu Azaltmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Sıcaktan kuruyan ciltlere çözüm olabilecek birçok maske olduğu gibi günlük davranışlara dikkat etmekte kuruluğu engellemeye ve cildi korumaya yardımcı olmaktadır. Bunun için yapılacak şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Beslenmeye dikkat etmek: Yediğimiz besinler tüm vücudumuzu etkilediği gibi cildimizin yapısını da etkilemektedir. A,B,E ve benzeri vitaminler cildin yenilenmesini ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır bu yüzden bu vitaminleri içeren besinleri tüketmek son derece önemlidir. Patates, mango, havuç ve kuru kayısı gibi besinler A vitamini bolca içeren besinlerdir buna karşın E vitamini en çok ıspanak, fındık ve zeytin gibi besinlerde bulunmaktadır. Cilde iyi gelmesi nedeniyle bu besinler tüketilebilir ve cildin yağ oranı dengelenerek daha sağlıklı bir cilde sahip olunabilir.
  • Nemlendirici kullanımına dikkat edilmeli: Nem, cildin dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan ve cildin daha hızlı yenilenmesini sağlayan bir unsurdur bu yüzden dışarı çıkarken özellikle nemlendirici kullanılmalı ve hem sıcağa hem de soğuğa karşı cilt korunmalıdır.
  • Duşta uzun süre geçirmeyin: Sıcak sadece havadan gelerek cildi tahriş etmemekte aynı zamanda sıcak su ve su buharı da etkili olmaktadır. Banyoda aşırı sıcak su kullanımından kaçınmak gerektiği gibi uzun süre su buharına maruz kalmaktan da uzak durulması gerekmektedir.
  • Cilt tipinize en uygun sabun ile yıkanın: Birçok sabun cildin kurumasına neden olmakta ve cildi yıpratmaktadır bu yüzden cilt tipinize uygun bir sabun kullanmanız sağlıklı bir şekilde temizlenmenizi sağlayacaktır.

Sıcaktan Kuruyan Ciltler İçin Çözüm Olan Maskeler Nelerdir?

Sıcaktan kuruyan ciltlere çözüm olan birçok maske mevcuttur fakat bir maske için en önemli özellik sahip olduğu nemlendirme etkisidir.

  • Elma ve yulaf maskesi: Bir elma, iki tatlı kaşığı bal ve iki yemek kaşığı yulaf ve iki tatlı kaşığı yoğurt ile yapılan bir maske olan yulaf maskesi sayesinde cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri elde edebileceğiniz gibi cildinizin yağ oranının dengelenmesini de sağlayabilirsiniz.
  • Muz ve yoğurt maskesi: İki adet muz, bir yemek kaşığı bal ve yarım bardak yoğurt ile farklı bir nemlendirici kür elde edebilirsiniz.

Farklı nemlendirici kürler ile cildinizin nemlenmesini sağlayabilir ve sıcağa karşı gerekli önlemleri alarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.