Vipbakim

Sivilce Düşmanı Besinler

Sivilce Düşmanı Besinler

Sivilceler pek çok kişinin hayatının belli bir döneminde yaşadığı cilt problemleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla piyasada sivilce tedavisine yönelik olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavileri uygulamadan önce öncelikle sivilcelerin oluşum nedenleri gözden geçirilmeli ve ona göre tedavi uygulanmalıdır. Sivilce oluşumunda en önemli etken stres faktörüdür. Stresli dönemlerde sivilce oluşumunun arttığı görülmektedir.

Stres faktörünün yanı sıra sivilceye sebep olan etkenlerden biri de beslenme şeklidir. Buna göre bazı besinle sivilcelere neden olmaktadır. Genellikle sivilceye engel olan besinler nelerdir sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu soruya en doğru yanıtı alabilmek için uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göz gezdirilmelidir.

Sivilceye Engel Olan Besinler

Sivilceyi önleyen besinler incelendiğinde bunlar içerisinde yüksek lif içeren besinler ilk sırada gelmektedir. Bunlar arasında yulaf, meyve gibi besinler yer almaktadır. Bunlara ek olarak kompleks karbonhidratlar da sivilceye engel olarak cilt dostudur.

Omega 3 ve 6 asitlerinin bol miktarda bulunduğu besinler de cilt dostu olarak görülmektedir. Bu açıdan balık ilk sırada sayılmaktadır. Uzmanlar tarafından sağlık açısından haftada en az bir kez balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sivilce oluşumuna engel olan besinlerden biri de brokolidir. Brokoli sayesinde daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda brokoli sivilceli cildin temizlenmesine de yardımcı olur.

Sivilce Düşmanı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir cilt için tüketilen besinlerin başında fındık gelmektedir. Fındık içerisinde kalsiyum, bakır, magnezyum, gibi önemli maddeler yer almaktadır. Ancak fındığın tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Sağlıklı vücut ve pürüzsüz bir cilt için en önemli unsur ise su içmektir. Her yetişkinin gün içerisinde yeterli miktarda su içmesi gerekir. Böylelikle sivilce oluşumu en aza indirilirken daha sağlıklı bir vücuda sahip olunur.

Esmer pirinç ve rezene de sivilce düşmanı besinler arasında sayılmaktadır. Özellikle rezene cilt temizliğinde son derece faydalıdır. Temiz olan ciltlerde daha az sivilce çıkmaktadır. Esmer pirinç ise hormonları düzenleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özelliği, B vitamini ve protein yönünden de zengindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.