Vipbakim

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte en büyük sorunlarımızda bir tanesi de baş gösterdi diyebiliriz. Elbette bu sorunun cevabı soğuk havalarda cildimizde olan durumlardır. Ne gibi, soğuk havalarda cildimizin daha çok kuruması veya soğukta çatlaması gibi. Aslına bakarsanız her cilt sorununu bir çözümü olduğu gibi bu konuda da çözüm bulabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Yazın yaptığınız bakımları elbette kışın uygulamanız çok doğru olmayacaktır. Mevsimlerin farklılık gösteriyor olması; cildimizin farklı maddelere ihtiyaç duyması gerektiğini göstermektedir. Bu yüzden sizlere kışın zararlı havasından meydana gelen cilt sorunları için bakım önerilerinde bulunacağız. Bu sayede kışın dışarı çıkmaktan korkmayacak ve bu sayede güvenli bir şekilde gezebileceksiniz. Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılır, buna değinelim.

Daha Çok Nem

Kış aylarında veya soğukta bizlerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden bir tanesi; şüphesiz ki nemdir. Kışın çok ihtiyaç duyduğumuz nem dengesinden yazın bunalabiliriz. Öncelikle kışın su bazlı ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu nem dengesi için pek de yararlı olmayacaktır. Bunun yerine daha çok merhem kıvamında ürünler kullanarak cildinizin dengesini tutturabilirsiniz ve bu sayede kışın soğuklarından korunabilirsiniz. Aynı zamanda kışın losyon veya parfüm gibi maddelerden de uzak durmanız sizin için yararlı olacaktır. Çünkü bu maddeler cildinizin yağını kurutacaktır.

Sıcak Sudan Kaçının

Kışın size en çok mutluluk veren şey nedir diye soracak olursak; elbette sıcak bir duş cevabını alacağız. Her ne kadar duş almak her mevsimde güzel geliyor olsa bile; kışın yorgun argın geldiğiniz zaman ve kendinizi duşa bıraktığınız zaman daha çok duygular yaşatıyor insana. Halbuki sıcak duşun zararlı olduğunu nerden bilebilirdik ki? Sıcak su ile duş almak vücudumuzda ve cildimizde olan nemi çekecektir ve bu sayede cildin kurumasın neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için ise; banyoda daha az kalmalı ve ılık su ile duşunuzu almalısınız. Aynı zamanda banyodan çıktıktan hemen sonra ciltteki nemi tutmak adına, nemlendirici krem uygulamalısınız.

Cildinizi Dışarı Çıkarken Koruyun

Yazın sıcaklardan korunmak adına çoğu zaman ısı birikimi olduğu saatler arasında dışarıya çıkmamaya özen gösteriyoruz. Çıkarken de güne kremleri kullanarak zararlı ışınlardan koruyoruz. Ama bildiğiniz üzere kışın da aynı tempoyu göstermek zorundayız. Mesela, dışarı çıkarken kışa uygun kremlerden kullanarak ciltteki gerek kızarıklıkları gerek ise de kış güneşinden tahriş olan cildimizi korumalıyız. Özellikle dudaklarda yağ bezleri olmadığı için çabuk kuruyacaktır bunun için nemlendirici, atkı ve eldiven kullanmaya özen göstermeliyiz.

Bol Sıvı Tüketimi

Yazın olan sıvı ihtiyacımız maalesef kışın aynı ölçüde olmamaktadır. Bu yüzden kışın tükettiğimiz her sıvıdan sıkılırız. Ama su veya benzeri maddeler kadar meyvelerden de sıvı ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Gerek alkol gerek ise de kafeinden uzak durmak şartıyla hem su, hem meyve hem de bitki çayları tüketmek bizlerin yararına olacak ve cildin nem dengesini koruyacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.