Vipbakim

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri!

Soğuk Havaların Cilde Olumsuz Etkileri!

Cildin erken yaşlanmasına en büyük etken soğuk havanın cilde zararı olmaktadır. Bundan dolayı sağlıklı bir cilt için bol miktarda sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.  Vücudunuzda ısı kaybını düzenleyen deri, ısıyı sabit tutmaya çalışırken soğuk hava şartlarının etkisiyle kan damarlarının büzüşmesine yol açacaktır. Özellikle ayak, el, burun ucu, kulak gibi organlarda daha bir belirginleşen ve daha sonra titremelerle içi ısıyı arttırmaya çalışan derimize ve vücudunuza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Özellikle cilt uzmanları tarafından soğuk havada cildin dökülme ve pullanmasına neden olan cilt kuruluğu için bitkisel çözümlerin oldukça faydalı olacağı belirtilmektedir. Basit ve kolay yöntemler ile cilt üzerindeki olumsuz etkilerin yok edilebileceği söylenmektedir.

Soğuk Havanın Cilde Olan Etkisi

Kış mevsimine yaklaşıldığında pullanıp, kızararak kaşınmaya başlayan cilt sorunları oldukça yoğunluktadır. Bu ve buna benzer şikâyetlerin geneli dış etkenlerle ilişkili sorunlar olmaktadır. Hava kirliliği, nemin düşük olması ve rüzgâr gibi faktörler soğuk havanın cilde zararı olabileceği gibi, kapalı mekânlarda aşırı derecede bulunmanın da, sedef, egzama ve sivilce gibi deri hastalıklarına yol açtığı da bilinmektedir. Dış ortam ve etkenlerle sürekli iletişim içerisinde olan deri fiziksel koşullardan büyük oranda etkilenmektedir. Rüzgâr, havanın kirli ve kuru olması, nem oranının düşüklüğü ve asit yağmurlarına dikkat etmek gerekmektedir. Doğal etkenlerin yanında kişisel bakımların yapılması da cilt yaşlanmasının önüne geçebilmek için oldukça önem taşımaktadır.

Soğuk hava koşulları nedeniyle oluşan yanık, yangılı kızarık plaklar halinde görülebilmektedir. Bunun sonucunda kişide ağrı ve karıncalanma hissi görülebilmektedir. Genellikle burun, parmak uçları ve kulak gibi üç dolaşım bölgesinde beliren soğuk yanığı, kötü dolaşım nedeniyle dar ayakkabı, çorap gibi dolaşımı sıkıştırabilen basınç bölgelerinde de görülebilmektedir. Periferik tar ise toplardamarın yoğun derecede ciddi dolaşım bozukluğu oluşturabilmektedir. Oksijenlenme de azaldığından hücrelerin ölümü ve yaraların nekrozlar şeklinde geliştiği görülmektedir.

Nasıl Korunabiliriz?

Aşırı derecede sıcak su ile yıkanmamaya dikkat edin. Ilık su ile banyonuzu yapın ve 20 dakikadan fazla duş almamalısınız. Banyodan hemen sonra ise cilt nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Bitkisel ve doğal özlü nemlendiriciler oldukça önem taşımaktadır. Alkollü kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Gerektiğinde günde cildinize iki veya üç defa nemlendirici sürebilirsiniz. Kireçli su ile banyo yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Sabun seçiminin önemli olduğu ve dermatolojik yağ içeriğine sahip olanları kullanın. Losyonlar ve nemlendirici kremlerden yararlanmanız faydalı olacaktır. El ve ayaklarınız, yüz derisi, soğuklara karşı çorap, eldiven ve atkı gibi giysilerle önlem alın.

C,E,A ve F vitaminleri bakımında, yetersiz beslenme cildin yenilenme hızını oldukça yavaşlattığı bilinmektedir. Bundan dolayı cildin içerisinde nemli ve genç hücreler yerini az ve yaşlı hücrelere bırakmaktadır. Cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri gidermek için, vitaminli ve bol miktarda sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.