Vipbakim

Uyku Düzeninin Cilde Etkisi

Uyku Düzeninin Cilde Etkisi

Şimdiye kadar cildimizin parlaması, kırışıklıların azalması, yenilenmesi ve nemlenmesi için pek çok bakım kürü hazırladık, uyguladık. Yetmedi pahalı kozmetiklerle desteklemeye çalıştık. Peki uyku düzeninin cilde etkisi var mı? Sanırım bunu daha önce pek düşünmedik. Düzenli uyumak, uykuyu almak, sağlıklı bir ortamda uyumak cilt güzelliği üzerinde oldukça etkilidir.

Dış güzelliğimizi aslında iç güzelliğimize borçlu olduğumuzu söyleyebilirim. Üst üste uykusuz kaldığımız günlerde kendinizi bir gözlemleyin. Gözaltında şişlikler, morluklar, cilt tonunda sararma, solgunluk oluştuğunu göreceksiniz. Kesinlikle moral bozucu bir durum.

Düzenli Uyunmadığı Zaman Neler Oluyor?

  • Cildimizin kendi kendini yenileme ve onarma süreci zayıflıyor. Vücudumuz büyüme hormonunu ancak derin uykuda salgılayabiliyor. Bu hormon hücre yenilenmesinde büyük önem taşıyor. Yeterli uyku sağlanamazsa, hücreler yenilenemez ve yıpranma süreci başlar.
  • Yetersiz uyku, cildin kolajen yapısını bozuyor. Kolajen yapı,cildin esnekleiğini,canlılığını sağlayan bir yapıdır. Uyku yetersizliğinde vücutta steroid  oluşuyor.Bu streroidler kolajen dokusunu bozuyor. Bozulan kolajen dokuyla birlikte cilt savunmasızlaşıyor ve hızla bozulmaya başlıyor. Zayıflayan ciltte kırışıklıklar artıyor , toksinler daha çabuk ve kolay birikiyor.
  • Uykusunu yeterince alamayan kişiler, kalp ritim bozuklukları, kalp krizi, felç, kilo alma gibi rahatsızlıklar konusunda daha fazla risk alırlar.
  • Yapılan araştırmalara göre, az uyuyan kişilerde obezite riski yüksektir. Diyabet riski yüksektir.
  • Düzensiz ve az uyku mental yetenekleri kısıtlar.

Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?

  • Düzenli uykuyla hormonlarımız dengelenir ve cildimiz yenilenir. Cildimiz her gün uyku sırasında ölü hücrelerin bir kısmını atar. Uyku sırasında büyüme hormonu salınır bununla birlikte stres hormonu azalır. Bu sayede cilt, ölü tabakadan arınır ve pürüzsüzleşir. Bu işlem gece 23:00 ile 03:00 arasında olur. Uyuduğumuz odanın yeterince havadar olması da çok önemlidir. Çünkü yenilenme işlemi için oksijene ihtiyaç vardır.
  • Düzenli ve yeterli uyku insan vücudunu restore eder. Derin uyku, vücutta protein sentezini, büyüme hormonu salgılanmasını artırır. Adrenalin ve kortikosteroidler gibi katabolik hormonların salgısını ise azaltır.
  • Uyku sırasında merkezi sinir sistemimiz çok önemli ölçüde onarılır, yenilenir. Dolaşım ve kas sistemimiz yenilenir.
  • Derin, düzenli ve yeterli uyku öğrenme sürecini hızlandırır.
  • Yeterli ve düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı daha dayanıklı oluruz.

Görüldüğü üzere yeterli ve düzenli uyku tüm vücut sağlığımızı özellikle de cilt sağlığımızı ve kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Uyku düzeninin cilde etkisi çok büyük ve önemli. Yaşlanma etkilerini geciktirmek istiyorsanız, yüzünüzde kırışıklık istemiyorsanız, genç, dinamik, canlı ve renkli görünmek istiyorsanız, günlük uyku saatlerinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

Yeterli saatte, kaliteli şekilde düzenli olarak uyumalısınız. Tıpkı cep telefonlarınızı şarj ettiğiniz gibi, vücudunuzu da düzenli şarj etmelisiniz ki ondan yeterli verimi alabilin. Şimdi size çarpıcı bir araştırma sonucu daha. Yeterli, düzenli ve kaliteli uyuyan kişiler, yetersiz uyuyan kişilere göre çok daha çekici görünüyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.