Vipbakim

Uyku Sonrası Cildin Toparlanması İçin Etkili Yöntemler

Uyku Sonrası Cildin Toparlanması İçin Etkili Yöntemler

Cilt sağlığının önemini hepimiz bilmekteyiz fakat bunun yanında uyku sonrası cildin toparlanması için hangi yöntemleri uygulayabiliriz. Uyku düzeninin cilde olan etkisi oldukça fazladır. Düzenli olarak uyuma, sağlıklı bir ortamda sağlanılan uyku cilt bakımı ve güzelliğinde oldukça önem taşımaktadır. Aslında dış güzelliğinin, iç güzelliğe borçlu olduğunu da söylemek isteriz. Uykusuzluk sorunu yaşanan günlerde kendinize baktığınızda, cilt renginizde sararma, gözaltında şişlikler, morluklar ve solgunluklar olduğunu görebilirsiniz. Bu oldukça moral bozacak bir durumdur bu nedenle uyku sonrası cildin toparlanması için uyku öncesi ve sonrasına dikkat etmeliyiz.

Düzensiz uykunun zararları

 • Yetersiz uyku, cildinizin kolajen yapısını bozduğundan dolayı cildiniz esnekliğini ve canlılığını yitirebilir. Uyku eksikliği vücutta steroid oluşturur. Streroidler ise kolajen dokusunu bozmaktadır. Bozulmakta olan kolajen dokuyla birlikte cildiniz savunmasız bir halde hızlı bir şekilde bozuluyor. Böylece zayıflayan cildinizde kırışıklıklar oluşur. Toksinlerin çabuk ve basit bir şekilde birikmesini de unutmamak gerekiyor
 • Cildinizin kendisini onarma ve yenileme süreci zayıflar. Vücudunuzdaki büyüme hormonu anca sağlıklı ve derin bir uykuda sağlanabilir. Bu hormonun hücre yenilemesindeki önemi oldukça büyüktür. Yeterli uyku gereksinimi sağlanmadığında hücreleriniz kendini yenileyemez ve yıpranır.
 • Uykusunu alamayan insanlarda, kalp krizi, kalp ritim bozukluğu, kilo alma ve felç gibi hastalıklar olması içten bile değildir.
 • Bilindiği gibi çok az uyuyan insanlarda obezite ve diyabet riski oldukça yüksektir.
 • Düzensiz ve sağlıksız bir uyku yeteneklerinizi kısıtlayacaktır.
 • Bilindiği gibi çok az uyuyan insanlarda obezite ve diyabet riski oldukça yüksektir.

Uyku Sonrası Cildin toparlanması ve uyku düzeni faydaları

 • Düzenli ve yeterli uyku sizleri restore eder. Derin uykunun, vücudunuzda protein sentezi ve büyüme hormonunun salgılanmasında oldukça önemi vardır. Adrenalin vb. katabolik hormonların salgısını ise azaltmaktadır.
 • Uyku esnasında sinir sisteminiz büyük ölçüde yenilenir ve onarılır. Kas ve dolaşım sisteminiz yenilenir.
 • Düzenli uykunun hormonlarınızı dengeleyeceğini ve cildinizi yenileyeceğini unutmamalısınız. Cildiniz her uykusu sırasında ölen hücrelerin bir kısmını atmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendireceği için cildiniz uyku sonrası oldukça parlak ve yenilenmiş olacaktır.
 • Cilt hastalıklarına karşı oldukça etkili olan düzenli uyku sonrasında yaşayacağınız olumsuzlukları ve sorunları ortadan kaldırır.

Yukarıda da görüldüğü gibi yeterli bir uyku düzeni tüm vücut sağlığımızı özellikle de uyku sonrası cilt sağlığımızın kalitesini oldukça etkilemektedir. Uyku düzeninin cilde olan etkisini bu denli önemli olması, yaşlanma etkilerini geciktirmesi, kırışıklık vb. olumsuz sorunları engellemesi yönünden oldukça önemlidir. Dinamik, canlı, genç ve gayet renkli görünmek istiyorsanız günlük uyku saatlerinizin yeterli olduğunu sorgulamalısınız. Cilt bakımı öncesi ve sonrası için uyku oldukça önem taşımaktadır. Özellikle uyku sonrası cildin toparlanabilmesi için uyku öncesine ve düzenli yaşam alışkanlıklarınıza tekrar tekrar bakmanızda fayda olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.