Vipbakim

Üzüntünün Cilde Zararları

Üzüntünün Cilde Zararları

Bazen hayatımızda yolunda gitmeyen bir şeyler olur ve bu bizim canımızı oldukça sıkar. Erkek arkadaşınızla kavga etmişsinizdir, ailesel problemleriniz vardır, iş hayatınızda sıkıntılar ortaya çıkmıştır ya da istediğiniz şey olmamıştır. Kısacası üzgünsünüzdür. Fakat hayatın üzülmeye değmeyecek bir yer olduğu gerçeğini sakın unutmayın. Üzülmek etrafınızdaki kötü şeyleri düzeltmediği gibi iyi şeyleri de zarara sokuyor. Üzüntünün cilde zararları olduğunu biliyoruz. Ne gibi zararları olduğunu gördükten sonra belki yeniden gülmeye başlarsınız.

Kırışıklık

Eğer üzüntülüyseniz muhtemelen çevrenizdeki hiçbir şey size tat vermeyecektir. Bu da her şeye kaşlarınızı çatmanıza sebep olacaktır. Sürekli çatık olan kaşlarınız kaslarınızın kasılması demektir. Kaslarının sürekli kasılması durumunda yüzünüzdeki çizgilere zemin hazırlamış olacaksınız. Bu çizgiler de yerini kırışıklıklara bırakacaktır. Bunun yerine gülün! Her şeye herkese inat sadece gülün. Gülmek yüz kaslarınızı hareket ettirecek ve kırışıklığı önleyecektir.

Göz Altı Halkaları ve Morluklar

Üzüntünün cilde zararları arasında hepimizin çok rahatsızlık duyduğu göz altı halkaları ve morluklar ilk sıralarda yer alıyor. Üzüntülü insanlar genelde kafalarındaki kötü düşüncelerden ya da kendilerini üzen sebebi düşünüp durmaktan dolayı uyku problemleri yaşarlar. Ya hiç uyuyamazlar ya da sağlıklı bir uyku olmaz, sürekli kalkarlar. Uykusuzluk da bizim ertesi güne mor torbalarla uyanmamıza neden olur. Devam eden süreçte bu torbalar kalıcı hale gelmeye başlar. Ayrıca uykusuzluk haricinde sürekli ağlamak da göz altlarımızın şişmesine ve morarmasına sebep olacağı için üzüntülü insanları bu halde görmek pek mümkün.

Kilo Artışı

Üzüntülü insanlar kendi ruh hallerinden dolayı çevreye karşı olan ilgisini kaybetmeye başlar. Bu da onların dışarı çıkmasını engeller ve eve kapanmalarına neden olur. Evden dışarı çıkmayan bir insanın hareket düzeyi azalır. İnsulin direnci artmaya başlar. İnsulin direncindeki artış vücutta yağlanmanın artmasını beraberinde getirir. Ayrıca üzgünken anlık mutluluk verdiği için başvurduğumuz çikolata ve tatlılar da bizim kilo almamızı sağlayacaktır.

Pul Pul Cilt

Uzun süreli üzüntü durumunda insan vücudu daha farklı hormonlar salgılamaya başlar. Bu da damarlarımızın küçülmesine neden olur. Küçülen damarlar kan dolaşımını sağlamada yetersiz kalır. Yetersiz kan dolaşımı birçok sıkıntı oluşturduğu gibi cildimizin de kurumasına neden olur. Kuruyan cilt, tahriş olmaya ve pul pul gözükmeye daha meyillidir.

Saç Dökülmesi

Evet, doğru duydunuz. Uzun süreli üzüntünün cilde zararları maalesef bitmek bilmiyor. Bir süre sonra strese yerini bırakan üzüntü saç dökülmesine neden oluyor. Ayrıca saçlarınızın erken beyazlamasını da eklemek yanlış olmaz.

 Erken Yaşlanma

İnsan vücudu kişinin yaşadığı çalkantıları, bitmek bilmeyen düşünceleri, korkuları, stresleri, üzüntüleri, insanın içinde kopan fırtınaları bir süre sonra kaldıramaz. Vücudumuz yorgun düşer ve direnci kırılır. Hastalıklar, bakteriler vücudumuza daha kolay hükmetmeye başlar. Fakat bunun haricinde yüz soluklaşmaya, gözler ışıltısını kaybetmeye başlar. Ve vücudumuzda ciddi anlamda yaşlılık belirtileri oluşmaya başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.