Vipbakim

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelin ya da diğer ismi ile parafin yağı çeşitli kimyasal maddelerin bir araya getirilmesi ile elde edilen bir karışımdır. Vazelinin günlük hayatta temel kullanım alanı cilt bakımı olmakla birlikte bunun yanı sıra ilaç gibi tedavi edici özelliği bulunan merhem olarak da kullanılır.

Yapısına bakıldığında cilde sürüldüğünde kolaylıkla eriyip emilebilen bir yapıya sahiptir. Bu sayede kullanımı son derece fazladır.

Yaygın biçimde kullanılan vazelinin pek çok faydası vardır. Genellikle cilt çatlaklarına iyi geldiği bilinip özellikle soğuk havalarda ellerde sıklıkla kullanılsa da bunun yanı sıra pek çok faydası da bulunur. Bu faydaların neler olduğu ise genellikle insanlar arasında merak konusu olmaktadır.

Vazelinin Az Bilinen Faydaları

Saç bakımı için vazelin tavsiye edilir. Özellikle saçlarında kırılma sorunu yaşayan kişiler vazelin kullandığında bu sorunun minimum düzeye indiği görülür. Bunun için bir miktar vazelin ele alınır ve aynen jole sürer saç uçlarına iyice sürülür. Bunun sayesinde saçlardaki kırılma azalmakta ve elektriklenme sorunu ortadan kalkmaktadır.

Vazelinin yaşlanma üzerinde de etkisi vardır. Bunun için yatmadan önce göz altlarına vazelin sürmek hem kırışıklıkların hem de ince çizgilerin ortaya çıkmasını azaltmaktadır.

Vazelin ile dudak peelingi yapmak da mümkündür. Peeling için dudağa bir miktar vazelin sürülür ve ardından temiz bir diş fırçası ile dikkatli biçimde fırçalanır. Böylelikle dudakta bulunana ölü deriler temizlenerek daha canlı bir görünüm elde edilir.

Vazelin Ve Faydaları

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte birçok kişi bronzlaşmak için yoğun çaba gösterir. Bu çabayı azaltmak ve daha kolay bronz tene sahip olmak için vazelin kullanılması tavsiye edilir. Bunun için bronzlaştırıcı krem kullanmadan önce ilgili bölgeye vazelin sürülür. Sürülen bu vazelin hem daha kolay bronzlaşmayı sağlar hem de güneşten dolayı ciltte oluşabilecek lekeleri minimum düzeye indirir.

Bazen takılan yüzükler parmaklarda sıkışır ve çıkarılamaz. Bunun için vazelin tam bir kurtarıcıdır. Yüzüğün bulunduğu alana vazelin sürülerek oranın daha yumuşak ve esnek hale gelmesi sağlanır. Böylelikle sıkışmış yüzükler parmaktan daha kolay çıkarılır. Bu durum vazelinin faydaları arasında en etkililerinden biridir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. hakan tan dedi ki:

    bu faydaların en önemlisini atlamışsınız.. KULAK ÇINLAMASI sorunu yaşıyorsanız kulak iç yüzeyine vazelin sürdüğünüzde yaşayacağınız rahatlık için, sadece bunu yazandan Allah razı olsun ! demeniz yeterli..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.