Vipbakim

Vitaminlerin Cilde Faydaları Nelerdir

Vitaminlerin Cilde Faydaları Nelerdir

Cildimiz vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Cildimizin sağlığı da büyüklüğü kadar önemlidir. Vitaminlerin cilde faydaları nelerdir? Kremler ve maskeler , süt banyoları ve cilt bakım saunaları hepsi cildimizin sağlığı ve güzelliği için yapılıyor ve bunlara ayırılan zamanların haddi hesabı yok. Bu kadar çok önem verdiğimiz cildimiz için vitaminlerin önemi ne peki ?

Vitaminler Cildimiz İçin Neden Önemlidir?

Vitaminlerin sadece cildimize değil bütün vücudumuza yararı vardır. İçindeki mineraller ve yararlı mikroplar vücudumuzdaki hücreler ve cildimizdeki gözenekler için oldukça önemlidir. Cildimiz için en önemli vitamin, C vitaminidir. C Vitamininin bulunduğu besinler genellikle turunçgillerdir. İçinde turunçgillerinde olduğu meyveler , vitamin bakımından zengindir. Şimdi de hangi vitamin cildimizde neye iyi gelir ona bakalım.

Hangi Vitamin Cildimizde Hangi Bölgeye İyi Gelir?

 A Vitamini: Cildiniz çok kuru ve pul pul olmuşsa sizin en çok işinize yarayacak vitamin. A vitamini cildin nemlenmesini ve daha canlı kalmasını sağlar. Vitaminlerin cilde faydaları nelerdir? Ciltte olan kırışıklıkları, sarkmaları, ince çizgileri azaltır ve cildi gerginleştirir. A vitamini bulunan yiyecekler; yumurta , lahana, havuç ve kayısı A vitamini bakımından zengin besinlerdir. Kuru cilde sahip olanlara bu besinleri tüketmeleri tavsiye edilir.

E Vitamini : Bağışıklık sistemi zayıf olanlara en çok önerilen vitaminlerden biridir belki de. E vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve mikroplara karşı gelen bir antioksidandır. E vitamini ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı ve yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı vitaminlerdendir. Vitamin cilde faydaları nelerdir? E vitamini bulunan yiyecekler; fındık yağı, balıkyağı, brokoli, yer fıstığı , zeytin ve ayçekirdeğin de bolca bulunur.

C Vitamini : C vitamini de E vitamini gibi yaşlanma karşıtı  bir antioksidandır. C vitaminini E vitaminden ayıran şey ciltteki kolejen üretimini arttırır ve kolejen seviyesini yükseltir.  Kolejen cildin esnek olmasına yardımcı olduğu için pürüzsüz ve genç bir cildin E vitamini ile beraber gelmesi kaçınılmaz bir durum. C vitamini bulunan yiyecekler; domates, karalahana, ahududu, limon, balkabağı, taze ve kuru fasulye, karnabahar, brüksel lahanası ve salatalıkta bolca  C vitamini bulunur. Cildinizin genç görünmesini istiyorsanız C vitaminini bolca bulunduran yiyeceklerden tüketiniz.

B Vitamini : Sağlıklı bir cilt için B vitamini vazgeçilmezlerin arasında. Sağlıklı diri bir vücudunun olmasını isteyenler yiyeceklerinin arasına B vitamini yönünden zengin olan besinleri eklemeliler. B1, B2 ve B3 de birer B vitamini çeşididir. B vitamini bulunan yiyecekler; kırımızı et, balık, karaciğer, yumurta, soya fasülyesi, mantar, yeşil yapraklı bitkiler ve kuru üzüm B vitamini bakımından oldukça zengindir.

K Vitamini : K vitamininin cildin yenilenmesine katkısı çoktur. Yeni ameliyat olmuş hastalara K vitamini olan yiyeceklerin önerilmesi de bu yüzdendir. K vitamini ayrıca göz altı koyulukları ve kötü görünen yara izlerini yenileme gücüne sahip bir vitamin. K vitamini bulunan yiyecekler; ıspanak, bamya, kuşkonmaz, kivi, yaban mersini, kuru erik K vitamini açısından zengindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.