Vipbakim

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı ciltler özellikle gözenek problemleri çıkaran cilt tipidir. Ciltte bulunan yağlanma sebebiyle gözenekler genişleyip tıkanmakta ve sivilce ve siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır. Ancak evde kolayca uygulanabilecek doğal pek çok yağlı cilt bakımı bulunmaktadır. Bu bakımlardan en kolay olanı ise madensuyu ile gerçekleşmektedir.

Yağlı Ciltler İçin Maden Suyu

Doğadan saf ve doğal olarak çıkarılan madensuyunun, hazımsızlıktan mide problemlerine kadar pek çok derde şifa kaynağı olmasının yanı sıra cilt için de önemli faydaları bulunmaktadır. Özellikle de tonik gibi düzenli uygulanması durumunda sivilce, siyah nokta, leke gibi pek çok cilt problemine fayda gösterdiği gibi cildin yağ dengesini de sağlamakta ve fazla yağlanmayı azaltmaktadır. Madensuyu aynı zamanda cilt üzerindeki ölü derileri de yok ederek bakterileri temizlemekte ve cildin arınmasını sağlamaktadır.

Yağ Dengesini Ayarlayan Maskeler

Çeşitli problemlere neden olan yağlı ciltler için yağ dengesini ayarlayan yağlı cilt bakımı maskeleri vardır. Bu maskeler yağlı cilde sahip kişilerde parlamayı, sivilce ve siyah nokta oluşumunu, gözeneklerin genişlemesini önlemektedir.

Yağlı Ciltler İçin Maske -1-

Maske hazırlamak için 1 adet aspirini 1 çay kaşığı suda ezin. Üzerine 1 tatlı kaşığı kuru maya ve 1 çay kaşığı oksijenli su ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra da cildinize maske gibi sürün. 15 dakika beklemenin ardından da ılık su ile yıkayarak çıkarın. Yaz aylarında haftada bir, kış aylarında ise 2 haftada bir uygulayacağınız maske ile yağlı cilt bakımı ve yağ dengesi yapmak mümkündür.

Yağlı Ciltler İçin Maske -2-

Bir diğer yağlı cilt maskesi için de 1 yemek kaşığı beyaz kil, 2 yemek kaşığı su ve 1 çay kaşığı limon suyu iyice karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Yüze iyice yedirildikten sonra kuruyana beklenir ve mimik hareketleri yapmaktan kaçınılır. Maske iyice kuruduktan sonra da yıkayarak çıkarılır. Ciltteki yağın emilimini sağlayan maske, cildin daha duru, ferah ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Peeling

Yağlı cilt bakımı için maskeler haricinde bir de peeling uygulamaları bulunmaktadır. Bu peeling uygulamaları ile cildin yağ dengesi kurulmakta ve cilt daha sağlıklı olmaktadır. 5 adet çilek iyice çatalla ezilmeli ve üzerine 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı limon suyu eklenmelidir. İyice karıştırılan malzemeler parmaklarla yüze birazcık bastırılarak sürülmelidir. Yarım saat sonra yıkanan cilt ışıl ışıl, ferah ve capcanlı görünecektir. Düzenli olarak bakımları uygulanan yağlı ciltler kesinlikle sorun olmaktan çıkmaktadır. Her şekilde bakımlarının yapılma zorunluluğu cilt, yağlı olması durumunda biraz daha fazla özen gösterilmesini istemektedir. Bu nedenle de yağlı cilt bakımı diğer cilt tiplerine göre daha sık yapılmak durumundadır.

Yağlı Ciltler İçin Salatalık ve Limon

Yağ dengesini ayarlayarak cildin sorun çıkarmamasını sağlayan doğal ürünler arasında limon ve salatalık da bulunmaktadır. 1 adet orta boy salatalık ince ince dilimlenir ve üzerine de 1 adet orta boy limon sıkılır. Yüzün tamamı, göz çevresi hariç salatalıklarla kaplanır. Her hafta düzenli olarak uygulanan bu doğal yöntemle cildin yağ dengesi kurulmuş olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Tonik Tarifi

Yağlı cilt için bakım yapmanın ilk kuralı sabah akşam tonik uygulamaktır. Ancak dilerseniz toniğinizi de kendiniz doğal şekilde hazırlayabilirsiniz. Bir tutam lavantayı bir su bardağı kaynamış su içerisinde demleyin. Daha sonra da süzüp ağzı kapalı bir cam kavanoza koyun. Her sabah ve her akşam yatmadan önce bir pamuk yardımı ile cildinizi bu doğal tonikle silin. Bu sayede hem kozmetik ürünü olan toniklerden uzak durmuş ve kendi doğal toniğinizi hazırlamış olacaksınız, hem de oldukça cüzi bir fiyat ödemiş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.