Vipbakim

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Burada, evinizde kolaylikla uygulayabileceğiniz yağlı cilt için esas bakım basamaklarını keşfedin. Karma ya da yağlı cilt için en iyi bakım kürü; derin temizleme, yağlı görünümü yok eden ve gözenekleri kapatan temizleme jeli, tonik, nemlendirici ve gece kremi olmalıdır.

Yağlı cilt, 20’li yaşların başlarında görünen en yaygın cilt tipidir. 30’lu yaşlar ve ötesinde de yağlı cildiniz olabilir. Ancak, yağlı cilde, normal ya da kuru ciltler kadar sık rastlanmaz.

Temel olarak, yağlı cilt genetiktir ve asıl sebebi, ilk olarak ergenlik döneminde hormonların aşırı çalışmasıdır. (Bu hormon seviyesi ayrıca adet döneminden hemen önce de artış gösterir.) Cildiniz parlak ve yağlıdır. Karma cilt ise daha çok T-bölgesinde (alın, burun ve çene) yağlılık gösterir ve diğer bölge ise kurudur.

Yağlı cilt özellikleri:
 • Geniş, gözle görünebilir gözenekler
 • Sık rastlanan sivilceler
 • Sırt ve göğüste sık rastlanan akneler
 • Gözle görünür parlaklık
 • Yağlılık

Yağlı ve Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • Yağlı cildin belirtilerini nasıl azaltacağınıza dair birkaç pratik bilgiyi sizinle paylaşayım:
 • Akneniz varsa, koparmaktan kaçının çünkü daha fazla bakteri oluşumuna sebep olursunuz. Ciltte koparmalar ayrıca kötü bir alışkanlıktır da.
 • Cildinizin parlamasını azaltan yağ emici mendiller kullanın.
 • Jel bazlı temizleyiciler kullanın. Bunlar yağı emer ve yüzünüze matlık verir.
 • SPF güneş korumalı, hafif nemlendiriciler kullanın.
 • Matlaştırıcı ürünler kullanın.
 • Zaman zaman, yağlı ve karma ciltlere uygun maskeler uygulayın.
 • Güneşlenirken, yüksek faktörlü güneş kremi kullanmayı hiç unutmayın!
 • Yağlı ya da karma cildiniz için doğru olan günlük bakımı, esas besleyici ürünlerle birlikte uyguladığınızda, sonuçları görmekten çok mutlu olacaksınız.

Yağlı Ciltler İçin Esas Bakım Basamakları 

Özellikle yağlı cildiniz için son derece önemli olan ve temizleyici etki gösteren, papaya enzimi gibi bazı önemli içerikler vardır. Papaya, besin değeri son derece yüksek olan tropik bir meyvedir ve Venezuela’da yaşayanlar, gözalıcı ten rengini koruyabilmek için bu meyveyi sıklıkla tüketirler.

Yağlı cilt görünümünden kurtulmanıza yardımcı olacak, yağlı ve karma cilt için cilt bakım basamaklarını sizinle paylaşalım. Bu adımları her gün uygulayın:

 1. Adım:

Ellerinizi yıkadıktan sonra, sabah ve akşam yağlı cilde uygun olantemizleme jeli kullanın. Yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. Daha sonra tamamen durulayın.

Temizleme jelinde bulunan, papain diye adlandırılan papaya enzimi, yağı, ölü cilt hücrelerini, makyajı ve kirliliği temizler. Derinlemesine temizler ve gözenekleriniz açar. Bu, temiz ve sağlıklı görünen bir cilt için temel basamaktır.

Yağlı cilt tipine uygun iyi bir temizleyici, cildinizde parlamaya sebep olan sebum seviyesini düzenler. Cildinizdeki yağı, limon, sardunya çiçeği ve rezene özleriyle dengelemeye yardımcı olur. Bu şekilde, cildinizin doğal koruyucu nem düzeyini muhafaza eder. Temizleyicilerin ideal pH değeri 5.0 ile 7.5 arasında olmalıdır.

Aşırı kuruma olmadan, yağı kontrol eden sabunsuz formülü kullanın. Cildiniz yumuşak, taze, temiz ve enerji depolanmış hissedecektir.

 1. Adım:

Sabah ve akşam, temizleyici sonrası matlaştırıcı tonik kullanın. Toniği, pamuk ya da parmak uçlarınızla yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Kurusun.

Yağlı cilt için uygun olan matlaştırıcı tonik içinde bulunan çilek özleri, gözeneklerinizin azalmasına yardımcı olur. Böylece tazelenmiş ve arıtılmış bir cilde sahip olursunuz. Yağ emici mineral pudra, yağı ve parlaklığı kontrol altına alır.

Cildinizin pH değerini ayarlayacak alkolsüz formül kullanın. Cildin ideal pH değeri, stresi azaltır ve cildinizin nemlendirici ve bakım ürünlerinden daha fazla nem almasını sağlar.

Yağlı cilde uygulanacak iyi bir tonik, gözenekleri sıkıştırır ve cildinizi pürüzsüzleştirir. Cildinizin yağını ve parlaklığını kontrol edip, mat bir görünüm verecektir.

 1. Adım:

Her sabah, makyaj öncesinde yüzünüze ve boynunuza, yağlı ciltler için üretilmiş olan matlaştırıcı bir nemlendirici  kullanın. Parmak uçlarınızla, temiz cildinize bolca uygulayın.

Yağlı cilt için üretilmiş nemlendiricilerdeki renksiz karotenoidler, çevreye karşı cildinize güçlü antioksidan koruma sağlar.

Zamanından önce yaşlanmaya neden olan UVA ve UVB güneş ışınlarına karşı cildinizi koruyan SPF 15 icerikli nemlendirici kullanın.

İyi bir nemlendirici, cildinizi dinlendiren, papatya ve peygamber çiçeği özlerinden oluşur. E vitamini ise, cildinize daha sağlıklı görünüm vermeye yarar.

 1. Adım:

Akşamları, temizleme jeli ve tonik sürme işleminden sonra yağlı cilde gece kremi kullanın. Yüzünüze ve boynunuza parmak uçlarınızla uygulayın.

Gece kreminin etkileri, hücre zarlarını korumak, cilt esnekliğini arttırmak, temel hidrasyonu sağlamaktır. Böylece siz uyurken, cildinizi nemlendirir ve onarır. Sonra sabah, farkedilir yumuşaklıkta, su oranı dengelenmiş ve genç görünümlü bir cilt ile uyanırsınız!

Yağlı cilt bakımınızı, daha geliştirilmiş cilt bakım ürünleriyle tamamlayabilirsiniz. Bunlar yağlı ciltlere göre maskeler veya özel bakım ürünleri ya da cildiniz koruyan serumlar olabilir.

Günlük cilt temizleyici, tonik, nemlendirici ve gece kremi, cildinizin temel ihtiyaçlarıdır. Günlük cilt bakımı adımlarını uygulayın, göreceksiniz ki artık cildiniz eskiden olduğu gibi yağlı değil. Kullanım, kullandığınız ürünün özelliğine bağlıdır. Kozemtik ürün üzerindeki kullanma talimatına mutlaka uyun. Sadece, etiket üzerinde dermatolojik olarak test edilmiştir işareti olan ürünleri kullanın.Sağlıklı şekilde beslenin ve özellikle cilt sağlığı için formüle edilmiş tamamlayıcılar da alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.