Vipbakim

Yağlı Ciltler İçin Önemli Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Önemli Bakım Önerileri

Cilt tipleri her kişide farklılık gösterir. Bazı kişilerin cildi kuru iken bazı kişilerin cilt tipi ise yaplıdır. Karma cilt tipleri ise en ideal ve sorunsuz cilt tipidir. Kuru cilt ve yağlı cildin birçok dezavantajı vardır. Bu konuda en kötü cilt tipi yağlı cilt tipidir.

Yağlı ciltlerde sivilce, siyah nokta gibi sorunlar sıklıkla görülür. Kuru ciltlerde ise pul pul dökülme, solgunluk gibi sorunlar bulunmaktadır. Yağlı ciltlerde birçok faktör etkilidir. Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır sorusu kadınların çok merak ettiği sorulardan birisidir. Soruya yanıt vermeden önce nedenlerine bakılabilir.

Yağlı Cilt Neden Oluşur?

Yağlı cilt oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Yaş bu nedenlerden birisidir. Ergenlik dönemi ve menopoz gibi dönemlerde yağlanma çok artar. Yağlı cildin en büyük sebeplerinden birisi de beslenmedir. Yağlı ürünler ciltte de yağlanmaya neden olur.

Çikolata ve benzeri ürünler de yağlı cilt oluşmasına bir nedendir. Yağlı cildin nedenlerinden birisi de hormonal dengesizliktir. Bu durum kullanılan ilaçlar yüzünden de ortaya çıkabilir. Bunun dışında kalıtım ve çevre gibi faktörler de yağlı cilt oluşumunda etkilidir.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt tedavisinde yapabileceğiniz ilk şeylerden birisi bir doktora görünmeniz olacaktır. Doktor kontrolünde yağlı cildinizden kurtulabilirsiniz. Bunun dışında elbette sizin de günlük yaşamanızda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Günlük hayatınızda beslenmenize dikkat etmeniz halinde yağlı cilt ortadan kalkacaktır.

Örnek bir uygulama olarak makyajını temizlerken soğuk su değil ılık su tercih edebilirsiniz. Ilık su cildinizde bulunan yağların çözülmesini sağlayacaktır. Bunun dışında cilt temizlemek için aldığınız kozmetik ürünlerin içeriği de çok önemlidir. Alkollü içeriğe sahip olan kozmetik ürünleri cildinizin yağlanmasına neden olan etkenlerden birisidir. Cilt temizliğinde alkolsüz kozmetik ürünlerini tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Nemlendirici seçimi de çok önemlidir. Yağlı nemlendirici kremler yerine yağsız olan nemlendirici krem tercih etmeli ve günlük olarak onu kullanmalısınız. Küçük ve basit püf noktaları ile cildinizi kolay bir biçimde yağlanmadan nemlendirebilirsiniz.

  • Günlük yaşamınızda süt ile yüzünüzü birkaç kere yıkamanız halinde cildinizdeki yağlar ortadan kalkacaktır.
  • Cildinizi temizlemek için kozmetik ürünler kullanmak yerine papaya posası kullanabilirsiniz. Bu ürün cildinizde peeling etkisi yaratacaktır.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz kil, limon, bal, yumurta beyazını bir kabın içine alın ve karıştırın. Sonrasında oluşan maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Yağlı ciltler için oldukça etkileyici bir bakım maskesi olacaktır.
  • Domates püresi de cildi sıkılaştırır ve fazla olan yağı cildinizden arındırır.
  • Mısır nişastası ve su ile de cilt bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu iki ürünü karıştırın ve yüzünüze sürün. Sonrasında yüzünüze 10 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır sorusuna cevap olarak bu püf noktalarını kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.