Vipbakim

Yaşa göre cilt bakımı nasıl yapılır

Yaşa göre cilt bakımı nasıl yapılır

Herkesin genetik özelliği ve cilt tipi farklı olduğundan; aynı yaşta olan kişilerin cilt görünümü de birbirinden farklı olabilir. Yaş gruplarına göre cildin genel ihtiyaçlarını ele alarak, bunlara hangi ürünlerin iyi geldiğini belirlememiz mümkündür.

20′li yaşlarda cilt bakımı için yapılabilecek en önemli şey, cildin mümkün olduğunca az zarar görmesini sağlamaktır. Gece geç yatıp az uyumak, alkol, sigara ve güneşe fazla maruz kalmanın oluşturacağı olumsuz etkiler 30 ve 40′lı yaşlara kadar ciltte kendini göstermese bile, cilt zarar görmüş olur.

30′lu yaşlar ciltte ince çizgilerin belirmeye başladığı yaşlardır. Bu çizgiler genellikle göz kenarları gibi, cildin daha hassas olduğu yerlerde ortaya çıkar. Cilt kurumaya başladığı için, düzenli olarak nemlendirmek gerekir.

Bu dönemde cilt parlaklığını yitirmeye başlayabilir. Bunun için cilde düzenli olarak peeling uygulamak faydalı olacaktır. Önceki yıllarda güneşe fazla maruz kalınmışsa bunun belirtileri 40′lı yaşlarda daha çok belli olur.

Ayrıca cilt bu yaşlarda daha şiş olabilir. Bu yaşlarda özellikle sabahları cilde sıkılaştırıcı bir krem uygulamak iyi olacaktır. 50′li yaşlar ve üzerinde, özellikle menepozdan sonraki ilk beş yıl içinde; ciltte bulunan kolajen yüzde otuz oranında azalır. Bunun sonucunda da cilt, sıkılığını ve esnekliğini yitirir. Ciltteki nem oranı da yüzde yirmi beş düşebilir. Bu da cildin kurumasına ve parlaklığını yitirmesine neden olur.

Erken Cilt Bakımı

Genç yaşta cilt sağlığına özen göstermek ilerleyen yaşlarda cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayacaktır. Cilt bakımı nda yaşın yanı sıra cilt tipi de önemlidir. Cilt tipine göre bakım yapmak, her yaşta önemlidir. Hangi yaşta olursa olsun cilt bakımı bilinçli şekilde yapılmalıdır, aksi halde cildimize zarar verebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.